Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Inteligencia (1.) (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

pozeram, ako sa
iba utapas v emociach a ublizeneckych naladach, takze ani nevladzes pochopit citany text, nie to este vnimat argumenty, nevidim preto zmysel dalsej diskusie. Iba podotknem, ze vysokoskolsky vzdelany pedagog by mal byt schopny si odbornu literaturu najst sam a pod druhe, citove aj socialne problemy sportovych primadon su nielen odborne, ale aj verejne dostatocne zname, o tom, ako koncia missky, ani nehovorim.
Eduard Kladiva
<< < 1 2 3 4 5 6 7 > >>

 

aj osobnostné, edo, nielen socialne.
Vilo ma z isteho hladiska pravdu, len to pojal trosku jednostranne- ja by som bola za to, aby sa mimoriadne nadané deti vzdelávali podľa svojich potrieb, ale cast dna by mali travit s inymi detmi. Co sa tu prakticky nehovori, tak v skole su 11 hodin, maju celodenny program od 7 rano do 18 vecer, a to uz je chore. Laznibatova je presvedcena, ze potrebuju uspokojovat len intelektualne potreby, a potom budu OK, tak do nich hustia dva jazyky od prvej triedy a neviem co este, a poobedný program je povinný. Musim povedat, ze jej kniha je velmi dobre napisaná, a vela sa tam hovori o osobnosti, ale v praxi je osobnost a emocionalita dietata to posledne co ich zaujima, dokonca mi Laznibatova priamo povedala, ze ak dieta bude mat akekolkvek problemy so spravani, zo skoly ho vylucia, co je nonsens, pretoze prave oni by mali byt experti na to ako dietatu tie problemy pomoct zvladnut. Nie vsetko stoji na testoch a na IQ.
Moj syn teraz chodi do skoly Fantazia v Banskej Bystrici, kde riaditel hovori, ze vela nadanych deti prepadne cez sito IQ testov, ale nic to nemeni na podstate ich osobnosti( aj nadania), a v skole su tak normalne decka ako aj tie "hranicne nadane" a okrem vedomostí, kde dieta moze íst popredu ( a mohlo aj kým nebola integrácia nadaných) sa zameriavajú NAJMA na rozvoj emocionálenj inteligencie a interpersonálnych zručností, učitelia sú nestálle trénovaní, aby pracovali aj sami na sebe, a riešia veci medzi detmi všetkými, všetko má svoje plusy aj mínusy, ale neviem o tom, že by zatiaľ niekto vymyslel niečo lepšie.
Každá uzavretá a nedostatočne priestupná komunita sa dostane skor ci neskor do problemov. Pred dvoma rokkmi na stranke tejto skoly zrusili diskusne forum, pretoze rodicia ktori zazili vyberove konanie mali vela neprijemnych otazok a postrehov ne adresu tejto " dokonalej" institucie. Ak ani psychologická poradna v krajskom meste, ktorá testuje deti pre tieto triedy, nepozná systém, ktorým to celé funguje, a Bratislava ju vobec nepovazuje za kompetentnu rozhodovat alebo podavat nejake informacie, je to viac nez povazlive.
 

 

touto školou rozumiem školu pre mimoriadne nadane deti na Teplickej - to k tomu posldenemu odstavcu, aby nedošlo k nedorozumeniu že hovorim o tej našej, o Fantazii
 

 

Pozrel som si na webe rozvrhy pre gymnázium. O siedmej začína nultá hodina -- týka sa to len niektorých seminárov od kvinty vyššie. Prvá hodina začína o 8:15. Áno, tých nultých hodín je v niektorých triedach dosť, ale zase im niekedy vyučovanie skončí o dvanástej alebo o jednej. Celkový počet hodín som nepočítal, ale pripadá mi rovnaký ako na hocijakej inej škole.
http://www.smnd.sk/main/files/...

Potom sú poobede krúžky. Napríklad ja mám informatický krúžok od tretej do pol piatej. Krúžkov je dokopy pätnásť. Neviem, koľko žiakov chodí na ostatné, ku mne v priemere desať. Matematicky mi teda vychádza, že priemerný žiak chodí ani nie na jeden krúžok, čiže strávi v škole jedno popoludnie v týždni. Isteže v skutočnosti niekto chodí na viac krúžkov a iný zase na žiaden. A keď o tej pol piatej končím krúžok, v škole je ticho, skoro nikto tam nie je. Netuším teda, čo označujete ako "celodenný program od 7 ráno do 18 večer". Krúžky sú dobrovoľné. A je na tom niečo zlé, ak škola poskytuje pre svojich žiakov záujmový krúžok? Myslel som si, že v dnešnej dobe je skôr problém v tom, že je záujmových krúžkov pre deti málo.
http://www.smnd.sk/main/organi...

Keď hovoríme o správaní, je dôležité povedať, čo presne sa tým myslí. Nikto nebol nikdy vylúčený za to, že sa niekedy bavil cez hodinu, čítal si pod lavicou, strkal sa so spolužiakom cez prestávku, prišiel neskoro na hodinu, rozprával vulgárne cez prestávku, atď. To sú maličkosti, ktoré proste deti občas robia, aj keď sa ich samozrejme snažíme vychovávať, aby toho robili menej. Slovom "problémy" sa označuje niečo vážne, napríklad systematické ničenie školského majetku, ubližovanie spolužiakom, absolútny nedostatok disciplíny (keď žiak napríklad na každej hodine vykrikuje a nemožno ho utíšiť, keď stále odmieta pracovať, prípadne nadáva učiteľom)... no, nechcem to rozmazávať. To sú proste veci, ktoré keď sa stanú, je nutné zakročiť, už len kvôli ostatným žiakom. Iste by ste nesúhlasili s tým, aby sa žiakovi dovolilo v takomto konaní pokračovať; a občas s tým nedokážu urobiť zázrak ani školskí psychológovia, ani rodičia. Keď sa teda nepodarí nič urobiť, žiak musí nakoniec školu opustiť. Takisto to riešia aj iné školy.

Nechcem teraz tvrdiť, že naša škola je najlepšia na svete. Čím rozmanitejší výber majú rodičia, tým lepšie. Len som chcel uviesť na pravú mieru pár informácií, ktoré mi pripadali nepresné.
 

 

čo sa týka programu v škole, tak som bola informovaná v triede pre nadané deti v Banskej Bystrici, že to je od 7 ráno príchod a triedna komunita, a poobedia sú povinné, teda nie len raz do týždňa podľa záujmu dieťaťa.
Čo sa týka problémov so správaním, mala som na mysli poruchu správania vyplývajúcu práve z problémov zaradiť sa medzi rovesníkov. Som psychologička takže viem o čom hovorím a na čo reagovala p. Laznibátová v našom rozhovore. Musím povedať, že z knihy som si urobila dojem, že program na SPMNDG je prispôsobený osobnostným špecifikám týchto detí, ale z jej reakcie som žiadny takýto dojem nezískala. Ako znepokojenej matke mi nedala ani len empatickú odpoved, nie to ešte profesionálnu, z ktorej by bolo jasné, že to, čo píše v knihe, aj realizuje v praxi.
Inak zo základnej školy nie je možné dieťa vylúčiť, takýe iné školy to robiť nemôžu, ako tvrdíš. Výberová škola by to urobiť mohla, lebo by sa mohla odovlať na to, že dieťa nespĺňa výkonové kritériá a muselo by ísť do bežnej školy.
 

 

Ja v rámci ŠMND učím na osemročnom gymnáziu v Bratislave. Ako to vyzerá na ZŠ, viem iba z počutia; a ešte teda učím žiakov, ktorí väčšinou prišli z tej ZŠ. O fungovaní triedy v Banskej Bystrici neviem vôbec nič. Predpokladal som, že systém bude plusmínus rovnaký. Nedáva mi totiž zmysel, prečo by to práve u nás (kde je zameraná celá škola, nielen jedna trieda) malo byť menej intenzívne. Takže sa k tomu neviem vyjadriť.

Pozrel som si webovú stránku školy Fantázia, a prekvapilo ma "6:30 – 8:00 Deti prichádzajú do školy." Predpokladám, že ten skorší čas je nepovinný; ak áno, je to veľmi ústretový krok voči rodičom, ktorí musia chodiť zavčasu do práce a potrebujú predtým rozviezť deti. "14:00 – 17:30 [...] Túto časť vyučovania považujeme za rovnako dôležitú, ako doobedné učenie" Tiež predpokladám, že nepovinné, ale z tohto popisu sa to dá všelijako pochopiť. Chcem tým ukázať, že z takéhoto popisu môžu veci vyznieť o dosť dramatickejšie, ako sú v skutočnosti.

Keby mal niekto záujem zistiť viac o našej škole, asi by som mu odporučil, aby prišiel počas dňa otvorených dverí. Ale to bolo niekedy pred mesiacom alebo dvomi. Najlepšie viem opísať, čo sa deje na hodinách informatiky, tým trávim väčšinu času na škole. ;-)
 

 

Rozmýšľam, že čo z toho je pravda...

Nechcem Vás tým nijako uraziť, len príliš vehemente tvrdíte veci, ktoré nie sú pravda. Čo sa týka toho času, tak maximálna doba je od 7:30 do 16:05, aj to len od sexty vyššie a zriedkavo.

K jazykom - aj keby to hneď bola pravda, že "do nich hustia" dva jazyky od prvej triedy (čo aspoň pred 7 rokmi, keď som ja bol na prvom stupni pravda nebola, predpokladám prvej triedy prvého stupňa), tak to vidím ako iba ako užitočnú vec, myslím, že neexistuje druhý taký predmet ako cudzí jazyk, ktorý by bol v takom rozsahu užitočný všetkým žiakom, hoci aj malým.

Poobedný program je povinný - slangovo povedané "bullshit". Vilo sa k tomu už síce vyjadril, ja by som však chcel dodať, že sa naozaj často stáva, že žiaci sú v škole aj do tej šieste (občas aj od siedmej) (čím dlhšie, tým menej často samozrejme), ale je to iba preto, že ich tam baví byť... (nie sú to len krúžky organizované pedagógmi, ale často "krúžky", alebo podobne organizované žiakmi)

K tomu zvyšku sa zrejme nedokážem kompetente vyjadriť, snáď až na

"Každá uzavretá a nedostatočne priestupná komunita sa dostane skor ci neskor do problemov."

Verím, že to tak je, sám sa v tom nevyznám, avšak kto Vám povedal, že nadané deti sú nedostatočne priestupná komunita? A dúfam, že to nevyšlo v nejakom prieskume, najlepšie financovanom a propagovanom EU...
 

 

poprosim (ako nie "vysokoskolsky vzdelany pedagog" snad mozem) o vysvetlenie/odpoved na autorove dopyty. Skutocny fachman to dokaze - tak, aby aj upratovacka porozumela.
:-)
Lebo Vilove argumentovanie/upozornenie malo (podla mna) logiku a rozhodne som citil snahu vecne diskutovat.
To skor fraza "Na zakladnej a ciastocne aj na strednej skole sa dieta uci byt sucastou kolektivu, zapajat sa do kolektivu, komunikovat s clenmi kolektivu, nachadzat si miesto v kolektive." mi pride skoro az od temy (nepochopenie textu).
Upresnim moj pohlad: ak je veda klucovym odvetvim v nasej civilizacii (by si mohol suhlasit) - plytvanie ludskym potencialom je zle. A ja vidim dve cesty - bud (hoc za cenu oznacenia z elitarstva ci dristov z nespravneho socialneho neviemcoho) podporovanie vhodnych adeptov/potencialnej spicky ci robotnikov vedy alebo nevyuzivanie=plytvanie.
Alebo inak - efektivita vzdelavania (ale da sa aj o vychove debatovat) .
Pohlad som zuzil. Dufam som podpichol k vecnejsej debate.
 

mohol by si

konkretnejsie specifikovat "autorove dopyty"?
Akosi ich neviem identifikovat )ze by nedostatocne IQ?).

"Čo je to sociálna izolácia?" - odpovedal si sam - blbo.
"priemerná populácia nejako túži po nadpriemerných vzoroch" - kto sa bavi o tuzbach? Clanok je o vzdelavani. De facto naznacuje, ze specialna skola pre nadane deti sluzia na udajne ukojenie tuzieb deti byt medzi sebe rovnakymi a (tipujem, ze viac) na ukojenie tuzieb rodicov mat dieta v specialnej skole pre nadane deti. Onalepkovat ich.

"Elitári, nadradení, netolerantní... tak to je to, o čo tu naozaj ide. Zvyšok je iba zámienka."
Ako rychlo pochopil a zhodnotil ...
ibaze pochopil blbo - nazorny priklad, ako specialna skola pre nadane deti nepomaha ale skodi.

"mozog. Tým sa nesmie pýšiť nikto" - o co ten Vilo toci? Ved nikde v mojom prispevku som take nepisal. No, ale potreboval vyrobit dojem utoku a pocit ublizenosti, len aby sa zabudlo na argumenty. Celkom rovnako reaguju napriklad rodicia chovancov inych specialnych skol - napr. waldorfskych. Vsetko, co sa nepodoba na nadseny obdiv, povazuju za utok na ich ratolesti a ich ucitelov.

"formovať osobnosť nadaného dieťaťa akurát tak, že sa mu znemožní stretávať so seberovnými? Priemerné dieťa to predsa smie."
Ani o tom nebola v mojich prispevkoch zmienka. Diskuter si to vymyslel, aby vedel diskutovat k niecomu, na co uz bol skor nauceny. Inu, produkt specialnej skoly.

"Predstavme si, že by si všetci nadpriemerne inteligentní ľudia začali svoju inteligenciu naplno uvedomovať, a boli by na ňu primerane hrdí."
Nadpriemerne inteligentni ludia si svoju inteligenciu v realnom zivote plne uvedomuju a su na nu primerane hrdi. Iba necitia potrebu sa s nou pretrcat v televizii ako primadony, ktore vymenoval ((bezci, miss, sportovci, spevaci ...). Cely pracovny zivot sa pohybujem medzi nadpriemerne inteligentnymi ludmi, trocha poznam ich mentalitu. CI clovek citi potrebu inteligenciu vyuzivat alebo ju predvadzat, zavisi nie od inteligencie, ale od charakteru.

"prosím linky na nejaké sociologické, psychologické a pedagogické výskumy"
Pedagogika specialnych skol nie je moja profesna napln, takze si nevediem databazu literatury ani neskladujem doma preprinty clankov z tohto odboru a uz vobec nemam cas robit niekomu resers. Uviedol som svoj nazor ziskany okrem ineho citanim niektorych vyskumnych studii a kritickeho hodnotenia vzdelavania, ktore nekoncili, ako je zvykom u propagatorov specialnych skol, u vysledkov prijimaciek na vysoke skoly, ale zaoberali sa integraciou specialne vychovavanych deti do pracovneho procesu, do spolocnosti, ked uz prestanu byt chranene specialnym rezimom specialnej skoly.
Lebo jedna vec je vzdelanost a IQ, druha je schopnost ich vyuzit v praxi, co si prakticky vzdy vyzaduje interakcie s ostatnymi ludmi, normalnymi, obycajnymi, menej vzdelanymi a menej inteligentnymi. Nielen dnesna veda, ale aj dnesna technika ci dnesna medicina su timove prace, kde tim rozhodne nie su rovesnici rovnakeho IQ.
Ja som vo svojich prispevkoch obhajoval potrebu vsestrannosti v beznom kolektive sucasne s trenovanim v doplnkovych aktivitach a pruznej vyucbe oproti propagovanej specializacii v sklenikovej mikroklime.
 

 

Edo,zacnem vseobecne:
1.mnohe si objasnil, s castou suhlasim (asi viacerym jasnejsie).
2.aby jasnejsie: moje vychodisko je hodne kriticky postoj k systemu skol pre nadane deti na SK - skrz realizaciu co poznam a co si domyslam skrz realie na SK. Principialne je to vec na diskusiu - moze byt, zavisi ako konkretne.
Prave preto ma zaujal (navyse velmi dobre napisany) prispevok Vila.
Kazdym dalsim prispevkom Vilo pekne vysvetloval veci a priznavam, ze hodne z podobneho uhla ako vidim veci ja (som neobjektivny tym padom?:-)).
3.v tvojej odpovedi vynecham body, kde akoby si sam robil podobne, co vycitas - predpojate vkladanie co si kto mysli (mne Vilov text neimplikoval co tebe, navyse "pochopil blbo - nazorny priklad, ako specialna skola pre nadane deti nepomaha" je trosku prilis osobna, nie? :-)
Alebo som ich len nepochopil (moje IQ :-)). Vazne: schopnost jasne napisat co myslim ,je velky dar (mne tiez nedany - svina priroda (ci vzdelavaci system?):-))
4.napr. reakcia na "mozog. Tým sa nesmie pýšiť nikto" naznacuje obojstranne nepochopenie (kazdy toci o svojom).:-) S koncom tohto odstavca suhlasim (aj ked generalizujes).
5.ak mozu deti bezne dosahovat dostatocny rozvoj schopnosti z beznej skoly vdaka mimoskolskej cinnosti - potom aj tie zo "sklenikovej mikroklimy" nemozu byt az tak zo sklenikovej - tiez sa na tychto aktivitach mozu zucastnovat (netoci sa o internatnych skolach niekde mimo civilizacie) a trenovat sa v kontakte s "beznym kolektivom", ako by si si odporoval.
Aj skoncim vseobecne:
Rozhodne neposlem decko skrz zlepsovanie anglictiny na kruzok futbalu (aby bol v kontakte s beznou populaciou). Skor tam, kde ho posunu co najviac dalej - nie kde staci to, co vedel, ci zvladne lavou zadnou a nauci sa 20% toho, co by za ten cas stihol. Podobne pre sikovnejsie deti je asi vhodnejsie prostredie sikovnejsich (v mojom ponimani staci, ked nie je vzdelavaci proces zdrziavany a ma slusne tempo a rozsah, asi je pre pripravu na VS lepsi gympel ako ucnovka -hoc tiez s maturitou).
Ale opakujem- ci je model, co dnes bezi na SK tym orechovym mozme pochybovat.
O potrebe zefektivnovat vzdelavanie (alebo jednoducho pustit trh/odstatnit - to ale asi az pre nase vnucata:-)) osobne mama jasno - treba.
 

 

> "priemerná populácia nejako túži po nadpriemerných vzoroch" - kto sa bavi o tuzbach?

To bola reakcia na "separacia nadanych deti [...] v konecnom dosledku negativne poskodzuje [...] aj vacsinovu priemernu detsku populaciu, ktorej zasa chybaju nadpriemerne vzory". V akom zmysle im chýbajú? Aký úžitok by mali ostatní žiaci z toho, keby nadaní žiaci na priemerných školách zostali?

> Celkom rovnako reaguju napriklad rodicia chovancov inych specialnych skol - napr. waldorfskych. Vsetko, co sa nepodoba na nadseny obdiv, povazuju za utok na ich ratolesti a ich ucitelov.

Waldorfské školy tu nechcem moc rozoberať, ale napadlo mi, že rovnaké reakcie sú asi výsledkom rovnakých útokov -- väčšinou komentárov typu: "Čítal som v novinách, že je to zlé. A nepáči sa mi, že sa to odlišuje od väčšiny."

Ak chceš konkrétnu reakciu, daj konkrétnu kritiku. Ak máš skúsenosť, že naši žiaci majú slabšie sociálne schopnosti ako iní, napíš to. Ak máš príklad, ako našich absolventov škola v konečnom dôsledku poškodila, napíš to. Ak poznáš školu, ktorá v rámci popoludňajších krúžkov poskytuje všetko to, čo má naša škola na hodinách navyše, napíš to. Alebo aspoň napíš kritiku nejakej inej konkrétnej školy pre nadané deti, hoci aj zahraničnej. (Komentáre o misskách a športových primadonách s témou nesúvisia.) Alebo aspoň o tom, ako niekomu uškodilo chodenie do Mensy. Vysloviť vlastný predsudok, alebo citovať predsudok nejakého novinára či politika, to nie je celkom ono. A keď uvážiš, že na základe podobných predsudkov sa likvidujú školy, podráždená reakcia je pochopiteľná.

> Nadpriemerne inteligentni ludia si svoju inteligenciu v realnom zivote plne uvedomuju a su na nu primerane hrdi. Iba necitia potrebu sa s nou pretrcat v televizii

Netvrdím, že tú potrebu cítia. Iba toľko, že verejnosť by na ich prípadný výskyt v televízii reagovala dosť odlišne.

> Nielen dnesna veda, ale aj dnesna technika ci dnesna medicina su timove prace, kde tim rozhodne nie su rovesnici rovnakeho IQ.

Áno, v praxi je užitočné vedieť vychádzať s rozmanitými ľuďmi. Ale odborník musí danú oblasť najprv vyštudovať. A tam mu viac pomôže, keď budú okolo neho ľudia, s ktorými sa na danú tému dá inteligentne diskutovať. Ak svojich spolužiakov intelektovo prevyšuje, môže s nimi danú tému preberať na ich úrovni, ale nie na svojej. To znamená, že nevyužíva naplno svoje možnosti. Vzdelávanie na škole nie je len to formálne, ale aj keď na danú tému debatuješ so spolužiakmi cez prestávku alebo po škole, keď si vymyslíte a zrealizujete spoločný projekt.

> Ja som vo svojich prispevkoch obhajoval potrebu vsestrannosti v beznom kolektive sucasne s trenovanim v doplnkovych aktivitach a pruznej vyucbe oproti propagovanej specializacii v sklenikovej mikroklime.

V čom je tá "všestrannosť" a "špecializácia"? V učive nie, pretože na školách pre nadané deti sa učí to isté ako inde, plus niečo navyše. Alebo si to myslel sociálne, akože nadané dieťa obklopené priemernými je všestranné, a nadané dieťa obklopené nadanými je špecializované?
 

toto

sú teórie človeka, čo zblízka nadané decko nevidel, nerozoznal, nesledoval, nezamýšľal sa nad ním. Oni sú proste i n é ! Predstav si, že by ťa niekto v tvojom veku nútil robiť veci, ktoré si robieval ako desaťročný, lebo taký je štandard. Ani bežná školka nie je vhodná pre také dieťa. Tieto deti už poobede nespávajú, pretože to nepotrebujú a povinný spánok v školke je pre nich trápenie. Kým sa ostatné deti hrajú s autíčkami a bábikami a evidentne ich to baví, oni by si chceli čítať encyklopédiu, ale nemožu, lebo to nie je štandard. Et cetera, et cetera...
 

chichi,

Tvoje su zasa predstavy astrologa, ktory hada charakter a schopnosti druheho z tvaru pismenok v pocitaci ...
 

 

Veľa argumentov som tam teda nevidel. Zjednodušene povedané: "Nadaní žiaci by nemali byť namyslení, mali by sa učiť žiť v kolektíve priemerných -- svoje nadanie nech si realizujú na krúžku". Hovoríš, čo je podľa Teba správne, nehovoríš PREČO. Len sa odvolávaš na bližšie nešpecifikované "sociologické, psychologické a pedagogické výskumy", a na moju otázku: "Aké?" odpovedáš: "Nájdi si sám, mal by si to zvládnuť."

Ak by som mal s Tebou diskutovať na rovnakej úrovni, napíšem: "Nemáš pravdu, pravdu mám ja. Odborné argumenty si vyhľadaj sám, mal by si to byť schopný urobiť." Len si nemyslím, že by to nejako zabralo. ;-)

Píšem o reálnych žiakoch. Zajtra ich stretnem, pozriem sa na nich, a pomyslím si, že podľa Teba by bolo správne celú školu rozpustiť, a rozdeliť ich po celom meste podľa bydliska, každého do inej triedy, uprostred 20 priemerných žiakov. Aby nespyšneli! Školské aktivity by zanikli. Učebnice písané našimi učiteľmi... keďže aj tí by boli rozpustení, každý by bol na inej škole, a mohol by si tam otvoriť popoludňajší krúžok, na ktorý by mu z celej školy chodili traja žiaci, z toho iba jeden by všetko pochopil. (OK, toto príliš dramatizujem, pretože Ty nechceš, aby sa takáto škola rozpustila... len chceš, aby jej v prvom rade bolo zabránené vôbec vzniknúť. Čo oko nevidí, srdce nebolí.)

Skúsenosti zo života športových primadon a missiek nemôžeš aplikovať na nadaných žiakov. Z hľadiska reakcií spoločnosti sú to skôr protiklady! Koľko ľudí pozerá v televízii majstrovstvá v hokeji? Koľko pozerá voľbu miss? A koľko by si bolo ochotných pozrieť napríklad zábery z matematickej alebo chemickej olympiády? (A kto by to vôbec bol ochotný odvysielať v nejakom rozumnom čase?) Dúfam, že rozdiel je dosť jasný. A takisto je asi rozdiel medzi tým, ako žije nejaká najúspešnejšia miss, čo stále behá niekde po svete a pretŕča sa na javisku, a každý jej hovorí, aká je úžasná; a ako žije povedzme najúspešnejší matematik, ktorý raz za rok ide na týždeň niekam do zahraničia počítať príklady na papieri, a uznanie za to získa len medzi podobne orientovanými ľuďmi. Plus ten matematik si je vedomý, že ak by nabudúce zrátal nejaký príklad zle, tak mu celá jeho doterajšia povesť a kontakty nijako nepomôžu; čiže môže byť na seba pyšný len dovtedy, kým na sebe maká. Športovec alebo miss dostane spoločenské ocenenie prakticky hocikde; žiak zameraný na vedu iba medzi svojimi... najviac medzi ľuďmi, ktorí robia tú istú vedu, ale niečo aj medzi ľuďmi, ktorí robia inú vedu, ale vedia oceniť vedecký záujem všeobecne. V bežnej triede naňho budú len pozerať ako na čudáka a bifľoša, bude to spoločenská stigma.

A prípadne si prečítaj, čo vyššie napísala lunaria. To je príklad zo života.
 

Edo,

sorry, ale mne to pripada dost demagogicke predostierat ako jedine spravne a nespochybnitelne instrukcie z EU. To uz sa za par rokov ani nebude smiet inak ani mysliet a pripadne mat ine nazory? Akceptovatelne budu iba tie z Bruselu? Ale budu aj jedine pravdive? Kam to, kurnik, zase spejeme?
 

 

"dost demagogicke predostierat ako jedine spravne a nespochybnitelne instrukcie z EU"
Urcite ...
ale prosim Ta, nabuduce svoje otazky adresuj tym, co "predostieraju ako jedine spravne a nespochybnitelne instrukcie z EU".
Dakujem.
 

sorry,

nechcela som ta nahnevat a navyse som zle zaradila moj prispevok.
toto konkretne som mala na mysli:
"Europska unia podporuje aj nadane deti, ale riadi sa heslom, ze separacia nadanych deti do ghett vedie k ich socialnej izolacii a v konecnom dosledku negativne poskodzuje nielen je samotne, lebo sa nenaucia zit vo vacsinovej populacii, ale aj vacsinovu priemernu detsku populaciu, ktorej zasa chybaju nadpriemerne vzory, preto sa v modernych EU krajinach preferuje model zaclenenia nadanych deti do beznej skoly, kde su im k dispozicii specialne nadstavby, programy, kruzky, treneri ... "

osobne si myslim, ze ked nadpriemerne nadane deti netrpia ustrkmi, vysmievanim a nie su, aj ked nie uplne priamo "nutene" sa prisposobit priemeru, tak sa neskor (po puberte, v dospelosti) ovela lahsie zaradia do vacsinovej populacie, lebo s nou dovtedy vlastne nemaju neprijemne skusenosti. A este aj to si myslim, ze o mnohych nadanych detoch ani nevieme preto, lebo si privykli sa prisposobit a "nizkou zatazou" v dobrom zmysle toho vyrazu, prestali byt nadpriemerne nadane, lebo aby sa nadanie malo moznost prejavit, tak musi byt sustavne primerane "trenovane". Takze tie deti su vlastne obetovane v prospech priemernej populacie, co zase spätne poskodzuje celu populaciu, imho.
Priznavam, cim dalej tym viac som "euroskeptik", a ani za to nemozem, ale to, co v poslednej dobe preferuje EU, ma niekedy privadza skoro do zufalstva :-)
 

nahnevat?

Provokujes ...
a neumis to.

Citatom, ktory si uviedla, so nemal na mysli, ze EU je primarny hybatel, ale ze pri svojich prefernciach vychadza z odbornych zisteni a odporucani roznych odbornych timov (s dorazom a slovo "roznych"), ktore su primarnymi hybatelmi.

"o mnohych nadanych detoch ani nevieme"
lebo na beznych skolach nie su bezne specialisti (s dorazom na slovo "bezne"), ktorych naplnou je vyhladavat nadane deti a venovat sa im v ramci skoly. Vytipovanie nadaneho dietata je tedy skor nahodne, napriklad dieta narazi na nadseneho pedagoga, rodicia sa dostanu k informacii o nadanych detoch z dennej tlace alebo "kolegyna povedala" alebo zatuzia mat dieta v elitnej skole.
Mimochodom, to taranie o "obetovani v prospech priemernej populacie" je tiez riadna hlupost, lebo mnoho nadanych deti sa prejavuje (a rozvija) prave v roznych doplnkovych a mimoskolskych aktivitach, ako su olympiady, rozne odborne sutaze, tabory, letne skoly, kruzky.

"za to nemozem, ale to, co v poslednej dobe preferuje EU, ma niekedy privadza skoro do zufalstva"
Ozaj? Ked teraz EU rusi rozne stare smernice o krivosti bananov a zelene kampane na vyrobu benzinu z potravin, Ta privadza do zufalstva? Preco?
 

 

"mnoho nadanych deti sa prejavuje (a rozvija) prave v roznych doplnkovych a mimoskolskych aktivitach, ako su olympiady, rozne odborne sutaze, tabory, letne skoly, kruzky."

Koľko času trávia takýmito aktivitami? Tábor je raz za rok, krúžok raz za týždeň. Ale ak chodia do školy s podobne zameranými ľuďmi, sú s nimi v omnoho intenzívnejšom kontakte. Ak sú v jednej triede, vidia sa každý deň po celý deň, ak v rôznych triedach, tak aspoň cez každú veľkú prestávku. Tam je omnoho väčšia príležitosť na neformálne vzdelávanie.

Keď niekto robí napríklad matematickú olympiádu, chce byť na škole, kde ju robia aj iní. Nie preto, aby mu škola dala nejaké výhody. Naopak -- na priemernej škole by mal za úspešnú reprezentáciu školy omnoho viac výhod. Na výberovej škole bude iba jedným z mnohých; a ani keby bol celkom najlepší, aj tak nebude výnimočný.

Tá dôležitá vec je byť uprostred diania. Ak ma čokoľvek z matematiky zaujalo, mám okolo seba ľudí, ktorých to bude zaujímať tiež, môžem to prebrať cez najbližšiu prestávku, nemusím čakať na krúžok. Niečím inšpirujem ja ich, niečím oni mňa. Je tam *kultúra* matematiky; človek je ňou obklopený a pravidelne na ňu naráža aj bez toho, že by ju nejako úmyselne vyhľadával. Naučí sa tak omnoho viac.

Aj keď som taký na škole sám, môžem chodiť na matematický krúžok, do táborov, robiť olympiádu, atď. Ale bude to okrajová časť môjho života; niečo, čomu sa venujem iba vtedy, keď si na to špeciálne vyhradím čas. Bez veľkej motivácie a sebadisciplíny bude toho času pomerne málo. A výsledky budú primerané.

Na škole pre nadané deti, bez konkrétneho zamerania, nie je žiak tak intenzívne vystavený jednému predmetu, ale zato je v intenzívnom kontakte s inými vysoko inteligentnými ľuďmi, zameranými na rôzne oblasti. Dobrý nápad dokáže spustiť reťazovú reakciu. A to nie raz za týždeň na krúžku, ale hocikedy.

Pripraviť žiakov o tieto možnosti... to sa myslím dá právom označiť ako obetovanie.
 

 

Ešte upresním, že krúžky a škola, prípadne tábory a škola, nemusia byť protiklady, ale naopak dve zložky jedného procesu. Na krúžku sa dozviem nejakú zaujímavú vec, v škole o nej môžem špekulovať so spolužiakmi. V tábore sa naučím niečo zaujímavé, ale diskusie so spolužiakmi mi na to pomôžu počas roka nezabudnúť.

Je to podobné, ako keď si človek prečíta nejakú dobrú knihu, a potom túži stretnúť niekoho, kto čítal tú istú knihu, aby sa s ním o nej mohol porozprávať.
 

pre Eduard Kladiva

" iba utapas v emociach a ublizeneckych naladach"

zeby si vychadzal z hesla podla seba sudim teba?

Nech si myslis cokolvek: Viliam, vsetko, co pisal, poctivo odargumentoval, kym ty si sa odvolaval len na nejake studie, bez jedineho uvedenia konkretneho dokazu ...

"Iba podotknem, ze vysokoskolsky vzdelany pedagog by mal byt schopny si odbornu literaturu najst sam"

Ja si myslim, ze ak sa niekto pri svojom argumentovani odvolava na nejake studie, je slusnostou ich aj uviest a nie napisat svojmu oponentovi, nech si ich vyhlada sam ...

Moj pocit z tvojich prispevkov je takisto, ze "elitarom" len zavidis.
Ja mozno zavidim tiez, ale som aspon natolko mudra, aby som si to uvedomovala a nepriposobovala mojim pocitom zavisti svoju argumentaciu ...
 

<< < 1 2 3 4 5 6 7 > >>

Najčítanejšie


 1. Martin Greguš: Poslanec Blaha vs ETIKA. Viete aké predmety Ľ. Blaha učil na Akadémii policajného zboru? 4 381
 2. David Toth: Nekompetentná Firma OĽaNO 4 220
 3. Martin Ondráš: Africký mor všade kde sa pozrieš a zodpovedný mlčí 2 992
 4. Peter Gregor: Čierno biela sloboda - Zanzibar. 2 155
 5. Martin Greguš: Matovičov status o obyčajných ľuďoch a dôchodcoch. Je to správna "interpretácia" situácie? 2 091
 6. Michal Porubän: Senzácia : O poslanca Ľuboša Blahu prejavil záujem Oxford,Harvard a aj Princeton ! 1 097
 7. Simona Kyselicová: Ako som začala predávat' medovníky v zahraničí || Život v Nórsku 1 050
 8. Karolína Olšavská: Dve sestry alebo Kam môže dospieť zlo zasiate rodičmi 995
 9. Miroslav Ferkl: Pumpa nie je žiadna žumpa! 970
 10. Tomáš Vodvářka: Židovský humor XXXII 868

Rebríčky článkov


 1. Peter Biščo: Tata Fico & Pele syn - večerné rozhovory 1.
 2. Martin Krištoff: Problémy dodávok vakcín korigujú akcie farmafiriem
 3. Olívia Lacenová: Kuriérske spoločnosti sa zviezli na silnejúcich online nákupoch
 4. Stanislav Jurčišin: Kapitalistický úžernícky režim v plnom rozkvete. Quo vadis?
 5. Michal Ičo: Tibor Ičo- Stromy
 6. Stanislav Martinčko: Čo všetko hodinku meral Pellegrinimu krajčírsky majster???
 7. Jozo Peric: Chorváti chcú aj napriek pandémii euro. Chorvátsko ho prijme v roku 2023
 8. Vladimír Bohm: Zrušenie Trampových profilov urýchľuje koniec sociálnych sietí
 9. Dušan Seberíni: Nehádžte perly pod svine. Príhovor ministrovi zdravotníctva
 10. Erik Koncz: Kam ísť, keď sa bude dať 01: Pustý kostol


Už ste čítali?