Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Keď viera nestačí (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

Predná končatina sa začína lopatkou. A tá, ako je pomerne známe, je u prevažnej väčšiny stavovcov na chrbte, však? V podstate ste však otvorili nový, zatiaľ nespomenutý okruh problémov v tejto oblasti - počas vývojovej fázy krídla je vyvíjajúci sa jedinec zbavený možnosti zmysluplne využívať predné končatiny. Ba čo viac - musí vymýšľať ako si ich uskladniť, aby mu nezavadzali. Pre menej chápavých: za vývojovú fázu treba považovať obdobie, kedy predná končatina nie je ešte krídlom a už nie je pôvodnou prednou končatinou. Isto uznáte, že takéto obdobie trvá viac, než nejaký ten rôčik-dva.
Dhal
<< < 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... > >>

 

"Isto uznáte, že takéto obdobie trvá viac, než nejaký ten rôčik-dva. "
A?
ved s tym nema nikto problem
to len veriaci si myslia ze evoluciu mozu pozorovat v priebehu 2och rokov...
 

 

Niekto nedával pozor a nepovšimol si fakt, že každá vývojová fáza musí byť podľa evolučnej teórie pre vyvíjajúci sa druh prínosom. A nepovšimol si ani otázku položenú už viackrát: akým prínosom boli pre nádejného lietavca dve nefunkčné končatiny, ktoré musel NA CHRBTE vláčiť o čosi dlhšie ako rôčik-dva?
 

a ty si kde nedaval

pozor, ked ti zase nezaplo, ze ten "nefunkcny kypet" sa da vyuzivat ako predna koncatina na chodenie a lozenie a blana medzi nou a telom, pripadne medzi prstami na plachtenie/lietanie?
Vzdaj tento marny boj... :)
 

 

opak je pravdou, tá končatina bola v určitom období aj končatinou aj krídlom. Umožňovala ešte čosi pridržať (viď to mláďa hoacína s pazúrmi na krídlach) alebo sa o ňu oprieť, a umožňovala už aj lepšie plachtiť alebo stabilnejšie bežať.
 

 

Neporovnáme taký napoly chodúľ, napoly nehotové rogalo s prednou končatinou konkurenčných druhov? A nespýtame sa ktorý je z nich funkčnejší ,ergo ktorý druh s väčšou pravdepodobnosťou prežije? A ak prežije (aj) ten s menej funkčnými končatinami, tak kde je chyba v evolučnej teórii?
 

 

máš slabú predstavivosť:
http://lesdinos.free.fr/micror...
http://upload.wikimedia.org/wi...
http://upload.wikimedia.org/wi...
Vidíš tam niekde napoly chodúľ napoly nehotové rogalo?
 

P.S.

A nespýtame sa aj na úlohu náhody? Veď ktomohol dopredu vedieť, že také hebedo, čo sa prapterodaktylovi vyvíja namiesto prednej labky bude vhodné just a hurát na lietanie?
Skúsme aj z iného súdka: farebné prispôsobenie prostrediu. Existuje veľa druhov, ktoré sú dokonale prispôsobené svojmuprostredu,nielen farbou, ale aj textúrou pozadia. Aká náhoda to musela byť, koľko času tomuselo trvať kým sa vygenerovala zrovna takáto varieta.... A pritom -zázrak! Prežili aj také rodovo príbuzné farebné odrody, ktoré okoliu farebne prispôsobené neboli.....
 

 

pôvodne to nebolo na lietanie. U microraptora to bolo na lepšie skákanie zo stromu na strom. Pôvodne len robil to, čo robia trebárs veveričky. Skákal a výhodou bolo, keď doletel čo najďalej a vedel zmeniť smer svojho plachtenia. A tak väčšie perá na predných aj zadných končatinách stali výhodou. tak ako u veveričky sa stal výhodou huňatejší chvost a u poletúch väčšia plocha tela (zvýraznená blanami).
 

 

Aby sa u mikroraptora vyvinul z predných končatín (určených na skákanie zo stromu na strom) nástroj na lietanie,musela sa zväčšiť ich plocha, aj celková veľkosť. Určite sa mu skákalo zo stromu na strom podstatne ťažšie s dlhšími hnátmi, ktoré mali tendenciu zaplietať sa do vetiev.
.
Existuje nejaká známa fosília prechodového štádia medzi pozemnou potvorkou a jej neskoršou lietajúcou verziou? To, čo si predložil, bola
a) jašterica
b) lietavec
c) fikcia nejakého výtvarníka
 

 

ak sa pozrieš na tie hnáty, až tak dlhé neboli. Operené boli pôvodne len po stranách. Na skákanie má dĺžka končatín aj výhody, zlepšuje sa odraz aj pristátie. A tá potvorka ich zrejme vedela aj poskladať, taže zapletanie sa asi nehrozilo. Pri tvojej predstavivosti sú dlhé nohy nanič aj stromovým žabám, pavúkom... Zapletajú sa im?
Ten mikroraptor je doložený kvalitnou fosíliou, ktorá obsahuje aj zreteľný otlačok peria.
A, samozrejme, netvrdím, že práve toto je predchodca dnešných vtákov.Lietanie sa vyvinulo viackrát, rôznymi spôsobmi, u rôznych skupín organizmov. Sú tam aj slepé uličky.
Ozaj, a čo povieš na toho velociraptora. Jeho "operené pahýle" boli funkčné a predstavovali strašnú zbraň.
 

 

vyes mi vysvetlit na co ma na chrbte "dva nefunkcne kypte" napr kivi, alebo emu?
 

 

"vyes" tak to sa tak casto nevidi :D "vies" samozrejme
 

 

čiže naše ruky sú dva nefunkčné výrastky na chrbte?
 

 

To tvrdil kto a kde to tvrdil?
Nepozrieme sa radšej na niektoré rody vtákov, ktorým nefunkčnékrídla zakrpateli?
 

 

ty si pôvodne kritizoval, že aký to nezmysel "Je však dosť ťažké považovať za výhodu dva nefunkčné kýpte na chrbte tvora" a potom si povedal, že ja ruky chápeš ako "na chrbte".
.
Prečo však Boh stvoril vtáky, ktorým krídla zakrpateli? Bol zlomyseľný?
.
Tým vtákom krídla zakrpateli, pretože ich nepotrebujú. A momentálne sa živia spôsobom, pri ktorom nepotrebujú ani predné končatiny. Aspoň nie na nič iné,než na udržiavanie rovnováhy, kiwi ani na to. Niektoré z nich sa možno časom ocitnú v podmienkach, keď budú musieť tieto "kýpte" používať trebárs na oporu, na obranu a začnú sa znova nejako vyvíjať.
 

 

Ak cituješ, tak cituj presne.
Už som to opakoval viackrát, ale nebudem lenivý a zopakujem to ešte raz:
Pýtal som sa na nezrovnalosti vývoja (konkrétne krídla, ďalej v diskusii i na farebné variety), ktoré sú v rozpore s evolučnou teóriou, s tou jej časťou, ktorá tvrdí, že každá vývojová fáza musí byť pre daný druh prínosom. Uviedol som príklady,kedy niektoré vývojové fázy prínos nepredstavujú. Ak máš záujem, tak môžem uviesť i iné. Zopakujem i to, že krídlo je iba jeden z mnohých príkladov, kedy Darwin nefunguje tak, ako by mal.
Do tretice zopakujem, že toto nemá nič spoločné s vierou ani so stvorením, je to len obyčajná zvedavosť. Vôbec ma z hľadiska viery netrápi, či išiel vývoj cestou evolúcie, alebo číchsi zásahov.
Teba nezaujíma vysvetlenie niektorých nejasných faktov?
 

 

Každá vývojová každého znaku nemusí byť "prínosom". Tu zas kritizuješ svoju vlastnú predstavu evolučnej teórie.
Existujú aj znaky,ktoré sa vyvíjali len ako neškodný vedľajší efekt inej zmeny, a prínosom sa stali až neskôr.
A hlavne nesmieš zabúdať, že mnoho s tých vecí bolo pôvodne prínosom v niečom inom. Napríklad dlhé perie na končatinách u niektorých dinosaurov mohlo byť pôvodne výhodné len v tom, že tvor pôsobil väčší a zastrašil predátorov. U mikroraptora sa neskôr (po presídlení na stromy) ukázalo, že je výhodou pri plachtení.
Evolučná teória, samozorejme, môže mať určité nejasnosti, určite sa v nej vyskytnú aj drobné úpravy, ale to, čo si"objavil" ty, to nie sú argumenty, s ktorými by mala problém. Naopak, v hľadaní spojovacích článkov medzi plazmi a vtákmi, či medzi rybami a obojživelníkmi, sme hodne pokročili. Na to krídlo je dosť odpovedí. A hoci definitívna pravda môže byť aj iná (a objavíme iné skameneliny, ktoré ukážu jasnejšiu cestu aj príčinu vzniku krídla, a odsúdia tie príklady,ktoré som ti uviedol na rolu "slepých uličiek", evolučnú teóriu to nevyvracia.
 

 

Perie do lietania nemiešaj, nie je na to nutné. Potvrdí ti to každý netopier.
Vyjadrilsom sa nepresne, prínosom nemusí byť, ale nesmie jedinca znevýhodňovať - vtedy by jeho vývoj bol v rozpore s evolúciou.
.
Toto som nevymyslel ja, len reprodukujem úvahy múdrejších. Je ich viac- napríklad aby sa tá-ktorá vývojová varieta dostala do pozornosti evolúcie musí ňou byť naraz postihnutých niekoľko stoviek jedincov jedného druhu a jednej generácie (alebo niekoľkých blízkych generácií). Inak vývojová odlišnosť degeneruje a zanikne. to je v priamom rozpore s vývojom trvajúcim niekoľko miliónov rokov.
 

 

Ale u vtákov bolo nutné, tie šli inou cestou ako netopier. Netopier šiel na to blanami medzi prstami, a svoje krídla dodnes používa aj na chodenie. Rovnakú fintu využívajú aj "lietajúce žaby" - plávacie blany majú všetky žaby, tie stromové ich začali využívať na plachtenie a postupne ich zväčšujú. A vznik blany medzi prstami dúfam považuješ za pochopiteľný, máme ich aj my a poznáme tisíce prechodov medzi organizmami s úplnými blanami a bez nich.
Pokiaľ ide o tie "stovky postihnutých jedincov", nejaký znak zvyčajne má tendenciu sa objavovať, ak tu je,neobjaví sa len raz. Čo myslíš,ako sa podarilo vyšľachtiť rôzne rasy psov? A za pár rokov. Tam sa objavovali tie mutácie v stovkách? Asi áno.
U vtákov to ber asi tak - plazy mali šupiny, ktoré sa rôzne menili. Zmena smerom k ľahkým vláknitým šupinám (perie) sa v určitých typoch prostredia pre zvieratá nepotrebujúce "pancier" ukázala výhodnou - lepšia tepelná izolácia, menšia telesná hmotnosť a teda vyššia rýchlosť. Takže postupne vývoj smeroval k opereným plazom (Quetzalcoatl? :-D). Tieto žili aj na zemi aj na stromoch. Niektorým sa na končatinách(aj na hlave) objavilo aj dlhšie perie. Toto bolo výhodou, pretože vedelo spôsobiť zdanie väčšieho zvieraťa (na to má napr. aj lev hrivu), prípadne sa páčilo opačnému pohlaviu. Niektoré jedince vedeli tieto perá vztýčiť, či zježiť, čo sa stalo opäť výhodou. Asi tak ako niektorí ľudia vedia hýbať ušami a väčšina nie, ibaže toto nie je výhodou. A tie vztýčiteľné dlhé perá začali pomáhať pri skokoch alebo behu, takže sa lepšie množili opäť tie jedince, ktoré ich mali dlhšie, lepšie tvarované... Ty (a tvoji "učitelia") si predstavuješ tú evolúciu veľmi skokovitú.
.
Ber aj do úvahy, že mnohé z tých tvorov zas vyhynuli. Ten mikroraptor možno prišiel o svoj les a na zemi mu tie perá naozaj zavadzali. Vyhynutých druhov je omnoho viac, ako tých, čo prežili.
 

 

Vývoj musel byť v mnohých prípadoch "skokovitý", pretože často sa podmienky menili veľmi rýchlym tempom. Ak mám byť konkrétny, tak drastický skok museli všetkyživočíchyabsolvovať trebárspred 65 mil. rokov, v období masívneho vyhynutia dinosaurov.
Je viacero známych okolností, kedy sa živočích musel okolnostiam prispôsobiť veľmi rýchlo. Bradavky veľrýb sú prispôsobené tomu, že samica môže kŕmiť mláďa pod vodou, žiadny iný cicavec také čosi nemá. Bez tejto "technickej pomôcky" sa mláďa nenapije. Veľryby pri prechode zo súše do vody museli trpezlivo čakať (a veľa času nato nemali), kedy sa im vyvinú príslušné bradavky.
Ale neodpovedal si mi na viacero otázok - napríklad ohľadne farebných variácií prispôsobených okoliu.
Veľmi zaujímavé je napríklad i pátranie po tom, akým spôsobom evolúcia dospela k chameleónskej zmene farby živočícha vzhľadom na okolité prostredie, prípadne evolúcia vývoja organizovaných hmyzích spoločenstiev. Na takéto otázky sa haľdajú odpovede ťažko. Oveľa ťažšie ako na vývoj krídla.
 

<< < 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... > >>

Najčítanejšie


 1. Martin Greguš: Poslanec Blaha vs ETIKA. Viete aké predmety Ľ. Blaha učil na Akadémii policajného zboru? 4 451
 2. David Toth: Nekompetentná Firma OĽaNO 4 254
 3. Martin Ondráš: Africký mor všade kde sa pozrieš a zodpovedný mlčí 3 053
 4. Peter Gregor: Čierno biela sloboda - Zanzibar. 2 399
 5. Martin Greguš: Matovičov status o obyčajných ľuďoch a dôchodcoch. Je to správna "interpretácia" situácie? 2 336
 6. Michal Porubän: Senzácia : O poslanca Ľuboša Blahu prejavil záujem Oxford,Harvard a aj Princeton ! 1 191
 7. Simona Kyselicová: Ako som začala predávat' medovníky v zahraničí || Život v Nórsku 1 165
 8. Karolína Olšavská: Dve sestry alebo Kam môže dospieť zlo zasiate rodičmi 1 140
 9. Miroslav Ferkl: Pumpa nie je žiadna žumpa! 1 010
 10. Tomáš Vodvářka: Židovský humor XXXII 885

Rebríčky článkov


 1. Peter Biščo: Tata Fico & Pele syn - večerné rozhovory 1.
 2. Martin Krištoff: Problémy dodávok vakcín korigujú akcie farmafiriem
 3. Olívia Lacenová: Kuriérske spoločnosti sa zviezli na silnejúcich online nákupoch
 4. Stanislav Jurčišin: Kapitalistický úžernícky režim v plnom rozkvete. Quo vadis?
 5. Michal Ičo: Tibor Ičo- Stromy
 6. Stanislav Martinčko: Čo všetko hodinku meral Pellegrinimu krajčírsky majster???
 7. Jozo Peric: Chorváti chcú aj napriek pandémii euro. Chorvátsko ho prijme v roku 2023
 8. Vladimír Bohm: Zrušenie Trampových profilov urýchľuje koniec sociálnych sietí
 9. Dušan Seberíni: Nehádžte perly pod svine. Príhovor ministrovi zdravotníctva
 10. Erik Koncz: Kam ísť, keď sa bude dať 01: Pustý kostol


Už ste čítali?