Všetky vaše videá patria firme Viacom

Autor: Viliam Búr | 10.2.2007 o 21:45 | Karma článku: 13,91 | Prečítané:  10696x

Včera som prišiel na server hry Bitka o Wesnoth, a našiel som v diskusii oznam, že naše reklamné video bolo zo stránky YouTube stiahnuté a nahradené nápisom: „Toto video už nie je dostupné, pretože Viacom International Inc tvrdí, že má naň autorské práva.“ (This video is no longer available due to a copyright claim by Viacom International Inc.)

Povedal som si, že sa buď niekto pomýlil alebo zbláznil. (Hru Bitka o Wesnoth vytvárajú desiatky ľudí z celého sveta zadarmo vo svojom voľnom čase, a uverejňujú ju zadarmo pod slobodnou licenciou GNU GPL. Hra má pôvodné obrázky a pôvodnú hudbu. Reklamné video ukazuje naše obrázky a zábery hrania, na pozadí hrá naša hudba, a dole sa vypisuje krátky text... Nechápem, na základe čoho by niekto cudzí mohol pri zdravom rozume dôjsť k záveru, že výsledné video patrí jemu.) Pohľadal som si na webe ďalšie informácie, a vidím, že to bola tá druhá možnosť. A že ide o omnoho väčšiu záležitosť, ktorá sa dotkla viacerých ľudí a organizácií.

Viacom je veľká americká mediálna firma. Vlastní televízne stanice MTV, VH1, Comedy Central,... a filmové štúdiá Paramount Pictures, DreamWorks, Nickelodeon,... Jej pobočka Viacom International je formálnym vlastníkom autorských práv na výrobky firmy Viacom.

YouTube je webová stránka, na ktorej môžu ľudia zadarmo uverejňovať svoje videá; napríklad videoblogy, hudobné klipy, filmy. Tieto videá možno pozerať sa webovej stránke YouTube. Okrem toho stránka ponúka jednoduchý kód HTML, pomocou ktorého si video (svoje alebo cudzie) možno vložiť do vlastnej webovej stránky, napríklad do článku na blogu. Na webovej stránke YouTube je možné videá vyhľadávať, hodnotiť, komentovať; a naboku sa zobrazujú reklamy, z ktorých stránka žije (denne si návštevníci pozrú zhruba 100 miliónov videoklipov). Po roku fungovania túto webovú stránku kúpila firma Google za poldruha miliardy amerických dolárov!

Stránka YouTube je aj často kritizovaná za porušovanie autorských práv. Používatelia musia odsúhlasiť, že na stránku nebudú nahrávať videá porušujúce cudzie autorské práva; mnohí to však urobia. Keďže nemožno osobne overiť všetky videá (zhruba 60 000 denne), pri videách bolo tlačidlo, ktorým mohli používatelia upozorniť na nelegálny obsah... ale ľudia sú svine a tlačidlo prevažne zneužívali na scenzurovanie videa, ktoré sa im nepáčilo. Tlačidlo sa teda zrušilo, a kto si myslí, že na stránke je ukradnuté jeho dielo, má firme YouTube poslať podpísaný list. Okrem toho na videá zaviedli limit 10 minút (dosť na videoblog alebo hudobný klip, ale nie na celý film), a administrátori môžu dať výnimku pri tých pôvodných amatérskych filmoch, ktoré osobne skontrolujú. To ale nie je v praxi problém; stačí predsa nelegálny film nastrihať na niekoľko krátkych častí.

Masové natáčanie a uverejňovanie videa sa stáva čoraz viac súčasťou bežného života; dlho sa mu už vyhýbať nebudeme. Už aj žiaci v školách tajne natáčajú a zverejňujú agresívnych učiteľov... alebo seba ako šikanujú spolužiakov. YouTube nedovoľuje zverejňovanie videa so sexuálnym alebo násilným obsahom; ale existujú aj iné formy uverejňovania, napríklad P2P siete alebo jednoducho požičiavanie napálených CD. Na západe začína byť medzi mladistvými obľúbené páchanie násilností, ktoré si točia na video a chvália sa kamarátom. V extrémnych prípadoch môže ísť aj o znásilnenie alebo vraždu, ale častejšie je to iba „úder zo srandy“. (Skôr ako sa začnete pýtať „po kom to tie deti majú“, spomeňte si na zábery mučenia z väzenia Abu Ghraib. Majú to po svojich rodičoch.) Na druhej strane, vďaka záberom na internete sa už podarilo prichytiť niekoľkých zločincov, alebo preukázať nevinu neprávom obvineného. Skrátka opakujú sa veci, ktoré sprevádzajú príchod každého nového komunikačného kanála. New York Times sa sťažuje, že na YouTube sa nachádzajú aj antiamerické videá; v Iráne YouTube zakázali kvôli šíreniu dekadentných zahraničných filmov a hudby. Firma Universal Tube and Rollerform Equipment Corp žalovala firmu YouTube za to, že na ich stránku (www.utube.com) prichádza omylom tak veľa návštevníkov, že im kvôli tomu stále padá server. ;-)

Vďaka YouTube sa stala slávnou Brooke Brodack, 20-ročná čašníčka z Connecticutu, ktorá po sotva ročnom pravidelnom uverejňovaní vtipných videí dostala od televízie NBC 18-mesačnú pracovnú zmluvu. A ak ste medzi poslednými používateľmi internetu, ktorí ešte nevideli klip „Here It Goes Again“ od skupiny OK Go, tak neváhajte a klikajte. Zaujímavým úkazom je aj videoblogerka s prezývkou „lonelygirl15“... ide o neexistujúcu osobu s vymysleným životom, ktorú si v rámci experimentu vytvorila skupina umelcov a hrala ju profesionálna herečka; táto virtuálna teenagerka bola istú dobu najobľúbenejšou autorkou na YouTube, ale časom sa na trik došlo.

Takýto vývoj situácie sa zrejme majiteľom tradičných médií nepáči. Vidia, že prichádza doba, keď ich roky budované impériá stratia moc na svetom, keď prídu o oligopol na obrazové vysielanie. Videoblog si dnes môže založiť mnoho ľudí, a bude to už len lacnejšie a jednoduchšie. Majú u nás Mojsejovci napriek vysokej sledovanosti zakázaný prístup do televízie? Nevadí, fanúšikovia si ich nájdu na Braňovom videoblogu, a nepriaznivci môžu len škrípať zubami a nepomôže im ani písať petície. Ak bude takýchto „exotov“ dostatok, a ak sa k nim fanúšikovia ľahko dostanú pomocou dostatočne jednoduchých programov ako napríklad Democracy Player, môže sa ľahko stať, že aj tí najväčší závisláci prestanú sledovať televíziu a prejdú na „VODcast“. Majitelia televízií sa môžu prispôsobiť dobe, alebo sa ju snažiť zastaviť... aspoň dočasne; veď každý rok môže znamenať rozdiel pár miliárd na bankovom účte.

Democracy: Internet TV

Firma Viacom teda prešla do útoku. Tvrdí YouTube, že za obsah všetkých videí nemôže zodpovedať, a prípadní poškodení majitelia autorských práv jej musia konkrétne porušenie nahlásiť? Dobre, dostanete, čo chcete... tu máte zoznam 100 000 videí, a na základe amerického zákona DMCA požadujeme ich okamžité stiahnutie. Môžete skúmať oprávnenosť našich požiadaviek, ako dlho chcete, ale na základe zákona musíte video stiahnuť ihneď. Zákon DMCA je extrémne tvrdý. Je výsledkom lobbingu rôznych firiem na „ochranu“ autorov a obsahuje prehnané a nezmyselné požiadavky. Ak by sa bral doslova, nesmeli by si ľudia ani urobiť zálohu z vlastného legálne nadobudnutého CD. Ba vlastne by sa nesmeli ani vyrábať programy na zálohovanie či kopírovanie súborov, pretože je zakázaná tvorba programov, ktoré možno použiť na porušenie autorských práv. Takýto zákon sa samozrejme neuplatňuje celoplošne, ale slúži ako pohodlný obušok na zneškodnenie problematických oponentov.

A to je vlastne riešenie záhady zakázaného reklamného videa na hru Bitka o Wesnoth. Naše video sa jednoducho ocitlo v zozname týchto 100 000 videí. A neboli sme jediní, koho takýto osud stretol. Firma Viacom za svoje označila mnoho ďalších videoklipov, s ktorými nemala absolútne nič spoločné. Zostávajú teda už len dve otázky: ako sa to mohlo stať, a čo s tým?

Jedna z možností je, že to bol omyl, jednoduchý preklep v adrese videa. Videá na YouTube majú podobné adresy, takže ak zmeníte jedno písmenko alebo zameníte poradie, možno dostanete linku na iné video. To sa mi ale celkom nezdá, veď v dnešnej dobe sa internetové adresy neprepisujú ručne, ale sa jednoducho skopírujú do dokumentu, ktorý sa pošle mailom... nepredpokladám, že riaditeľ Viacomu diktoval z obrazovky adresy sekretárke pri písacom stroji. Možno sedeli za webom nejakí zamestnanci, ktorí do neskorého večera preklikávali web a kopírovali adresy, a narýchlo si naše video s niečím pomýlili. To už je uveriteľnejšie, ale tiež sa mi to nezdá; naše video naozaj nevyzerá ako akčný film alebo sitcom. Ďalšia možnosť je, že tie videá nevyhľadávali ručne, ale napísali si na to nejaký program, ktorý občas urobí aj chybu. To už mi ale pripadá dosť nezodpovedné; predsa len, podať na niekoho obvinenie v zmysle zákona DMCA je príliš vážna vec, než aby sa robila v štýle: „keď sa rúbe les, padajú triesky.“

No ešte mi napadá posledná možnosť, že firme Viacom bolo v podstate jedno, či je zoznam videí správny alebo nesprávny... išlo iba o demonštráciu sily. „Milý YouTube, máme k dispozícii nástroj, ktorým vás dokážeme kedykoľvek zraziť na kolená. Dnes sme dali zoznam stotisíc videí, zajtra ich môže byť sto miliónov; a vy ich budete musieť všetky vymazať alebo po jednom veľmi opatrne skontrolovať... pretože stačí jediný omyl z vašej strany, a zákon DMCA sa nemazná s tými, ktorí napriek upozorneniu odmietli stiahnuť materiál porušujúci autorské práva. Chápete, že to by bol koniec vášho biznisu. Poďme sa teraz porozprávať ako rozumní ľudia.“ Zdôrazňujem, že toto je iba nepodložená špekulácia, a počet nesprávne označených videí nie je známy. Firma Viacom sa bráni tým, že ich vraj nebude viac ako 60. Stálo by za úvahu pozbierať zoznam a spočítať... či ide naozaj o výnimky, alebo o súčasť pravidla.

Čo sa nášho reklamného videa týka, nevadí... kópiu máme na Google Video. :-) Ide o princíp. Aké dôsledky bude mať na slobodu slova, ak bude mať veľká firma možnosť podobným spôsobom zlikvidovať z internetu nepohodlné videá? Ak vznikne precedens, že údajných 60 chýb medzi 100 000 stránkami je v rámci boja proti terorizmu pirátstvu porušovaniu autorských práv prijateľný počet, čo bude brániť firme nabudúce zaradiť do zoznamu niekoľko „chýb“ úmyselne? Keby niekto žiadal zrušenie jedného videa, dá sa situácia preskúmať a dá sa právnymi prostriedkami brániť. Ale proti žiadosti o zrušenie 100 000 videí sa nijako rozumne brániť nedá, a zákon DMCA vyžaduje okamžitú reakciu. To je jasná príležitosť pre cenzúru. (Ak ste chceli namietnuť, že firma YouTube má plné právo zo svojho súkromného servera hocikedy odstrániť, čo sa jej zachce, súhlasím s vami. Tu ide ale o to, že tretia strana môže YouTube donútiť odstrániť zo svojho servera aj to, proti čomu YouTube žiadne námietky nemá.)

Uvidíme, ako sa veci vyvinú. Ľudia, ktorých videá boli firmou Viacom neprávom označené ako porušenie autorských práv, začínajú diskutovať a zisťovať, aké majú možnosti. Jednou z nich je podanie odvetnej žaloby, najlepšie hromadnej. Možno by sa takáto protižaloba dala charakterizovať ako „SLAPPback“ (právnický pojem; približne to znamená, že bola niekomu nepodloženým obvinením z porušenia zákona úmyselne narušená sloboda slova). Pokiaľ však bude výsledkom iba celosvetová povesť firmy Viacom ako totálnych kreténov, poteší aj to. Počas písania článku som narazil na podobný prípad... u programátorov 3D prostredia Irrlicht si zase firma Viacom „nárokuje autorské práva“ na ich inštruktážne video o používaní programu. Nuž, možno sa naozaj zbláznili.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Hrozí vojna medzi USA a Iránom?

Ropné zariadenie v Saudskej Arábii zbombardovali drony.


Už ste čítali?