Má vaše dieťa problémy s učením? Zavolajte scientológov

Autor: Viliam Búr | 23.10.2006 o 10:00 | Karma článku: 12,19 | Prečítané:  30442x

...a bude po problémoch. Alebo budete mať také problémy, že na nejaké ťažkosti s učením si už ani nespomeniete. Scientológovia majú na Slovensku niekoľko organizácií zameraných na deti v školskom veku. Žiaci ani rodičia často nevedia, že sa dostali do prvého kontaktu s mimoriadne nebezpečným kultom. Tu je niekoľko informácií o scientológii a jej rizikách.

jablkoPri diskusii o kultoch si neodborníci všímajú najmä náboženskú stránku problematiky. Náboženské kulty sú najznámejšie a spájajú sa s nimi najväčšie škandály (hromadné samovraždy). Tento pohľad však veci viac zahmlieva ako vysvetľuje. Neobjasňuje, prečo sa niektoré skupiny vyznávajúce rovnaké alebo podobné náboženstvo správajú veľmi odlišne, kým iné skupiny vyznávajúce celkom odlišné náboženské učenia sa správajú (po odrátaní kultúrnych rozdielov) prakticky rovnako.

Tento zjednodušený pohľad je veľmi obľúbený, lebo mnohým poskytuje páku na presadenie svojho názoru. Netolerantní ateisti: "Všetky náboženstvá sú kulty." Netolerantní veriaci: "Všetky náboženstvá okrem toho nášho sú kulty." A predstavitelia kultov: "Každé náboženstvo možno označiť za kult, takže kritika kultov je iba kritikou slobody vierovyznania."

Pre odborníka je kult výsledkom pôsobenia sociologických a psychologických síl; definuje ho spôsob, akým ľudia navzájom jednajú. Náboženstvo je jedným z možných "produktov", na ktoré má kult monopol. Náboženský kult ponúka spásu a hrozí zatratením; ekonomický kult ponúka jedinú spoľahlivú možnosť zbohatnúť; terapeutický kult ponúka jediný účinný liek na vaše ťažkosti. Samotná "kultovitosť" spočíva v použití manipulačných techník, vyvolávajúcich u členov psychickú závislosť na skupine a jej vodcoch. Patrí tam aj utajovanie informácií a ich podávanie po malých dávkach -- keby sa človek pred vstupom dozvedel, ako presne skupina funguje, asi by do nej nevstúpil. Nároky na člena sa stupňujú až keď sa stáva na skupine závislým a nemá silu odísť.

Kritika scientológie teda nie je kritikou toho, čomu scientológovia veria. Keďže informácie sa podávajú po malých dávkach, o ústredných učeniach väčšina scientológov ani netuší -- keby ich počuli od outsidera, asi by pokrútili hlavou a povedali, že je to úplná blbosť. Ide o kritiku manipulatívneho prístupu... ktorý sa prejavuje aj tým, že sa skupina snaží pod zámienkou vzdelávania indoktrinovať žiakov kultovým učením, a žiaci ani ich rodičia netušia, že majú do činenia s medzinárodne pôsobiacou a v niektorých krajinách zakázanou pseudonáboženskou pseudoterapeutickou organizáciou.


hrozby demokracie: islamský extrémizmus, scientológia, organizovaný zločin

Zakladateľom scientologickej cirkvi bol L. Ron Hubbard. Cirkevná verzia jeho životopisu sa výrazne líši od verzie, ktorú môžu potvrdiť svetské inštitúcie -- obe verzie sa zhodujú asi len na tom, že svojho času písal science fiction. (Podľa jeho kníh bol natočený neúspešný sci-fi film "Bojisko Zem".) V roku 1950 publikoval knihu Dianetika, predstavujúcu modernú metódu liečenia pomocou rozhovoru o bolestivých spomienkach. (Od tohoto roku sa počíta scientologický letopočet.) Na rozdiel od Sigmunda Freuda, ktorý niečo podobné objavil o pol storočia skôr, mala dianetika údajne nielen liečiť emocionálne ťažkosti, ale aj telesné choroby. Výsledkom liečenia má byť človek v stave "clear", ktorý má takmer dokonalú pamäť a IQ zhruba o 50 vyššie. Z vedeckého hľadiska sa však tieto tvrdenia nepodarilo potvdiť.

Neskôr Hubbard na základe dianetiky vytvoril učenie zvané scientológia, a v roku 1953 založil Scientologickú cirkev. Táto cirkev ponúka sériu kurzov súhrnne označovanú ako "Most k úplnej slobode"; tie údajne rozvíjajú osobnosť, riešia problémy, a na najvyšších úrovniach poskytujú nadprirodzené schopnosti. Ceny kurzov postupne stúpajú. Na nábor nových členov sa používa "Oxfordský test osobnosti" (nemá nič spoločné s Oxfordskou univerzitou), ktorý je zadarmo. Bez ohľadu na to, ako ho vyplníte, dozviete sa, že máte problémy, ktoré vám môže pomôcť vyriešiť dianetika. Dianetické kurzy sú platené, čoraz drahšie, a keď už nemáte peniaze, môžete si ďalšie kurzy odpracovať -- jednou z možností je napríklad nábor nových členov.

Po absolvovaní dianetických kurzov ste "clear", teda teoreticky superman... prečo však stále nemáte sľubované schopnosti, sa môžete dozvedieť, keď absolvujete ďalšie scientologické kurzy. Tam sa dozviete ústredné tajomstvo: všetci sme prevtelenými dušami mimozemšťanov, ktorých pred 75 miliónmi rokov zlý galaktický vládca menom Xenu uniesol, vysadil na planéte Teegeeack (naša Zem) a zabil vodíkovými bombami. Odvtedy sa tu prevteľujeme; ale keďže uväznených duší je omnoho viac ako ľudských tiel, v každom tele sú okrem jednej riadiacej duše usídlené ešte tisíce ďalších duší. Čiže vaša duša je už oslobodená, ale ostatné duše v tele jej prekážajú v dokonalom fungovaní. Pomocou špeciálnych techník môžete tieto telesné duše nájsť, telepaticky sa im prihovoriť, a požiadať aby si láskavo zbalili kufre a išli sa prevteliť niekam inam. A to je prakticky všetko; ďalšie kurzy rozoberajú, ako sa prihovárať jednotlivým druhom týchto duší... a časom už naozaj prídete o všetky peniaze.


ďalšie info: South Park, epizóda "Trapped in the closet"
iné video OT III

Zatiaľ to možno vyzerá ako pomerne neškodné bláznovstvo za veľké peniaze. Ako je možné, že tieto veci nie sú všobecne známe? Prečo o nich bývalí členovia nerozprávajú? Povedzme si to takto... pri riešení emocionálnych problémov pomocou dianetiky si liečiteľ zapisuje, čo mu poviete. Tieto záznamy si scientologická cirkev archivuje. Často sa jedná sa o veľmi dôverné veci. Liečiteľ pripojí klienta na "elektropsychometer", čo je prístroj fungujúci zhruba ako detektor lži, aby mohol účinnejšie sledovať jeho emocionálne reakcie a klásť doplňujúce otázky. Absolvent dianetických kurzov má za sebou takýchto sedení hromadu. Chceli by ste nahnevať organizáciu, ktorá má o vás všetky tieto údaje?

Ak sa niektorý z bývalých členov napriek tomu odhodlá zverejniť informácie, odpoveďou býva útok kultu, vedený na dvoch rovinách zároveň. V oficiálnej rovine kult reaguje súdnymi spormi; ich cieľom často ani nie je vyhrať, iba zastrašiť oponenta a finančne ho zruinovať výdavkami na právnikov -- kult má peňazí dosť a bývalý člen prakticky nič. V neoficiálnej rovine sa členovia kultu oponentovi vyhrážajú anonymnými telefonátmi, anonymne telefonujú jeho príbuzným, susedom, zamestnávateľom a kolegom, a "varujú" ich, že dotyčný je nebezpečný psychopat alebo narkoman. Výsledkom je, že bývalý člen má nervy v kýbli, čo pre jeho okolie vyzerá ako potvrdenie, že je to naozaj blázon.

Napríklad v roku 1976 scientologická cirkev vypracovala plán na zneškodnenie Paulette Cooper, autorky knihy "Škandál scientológie". (Tento plán neskôr našla polícia pri vyšetrovaní cirkvi.) Cieľom plánu bolo "dostať P.C. do mentálnej inštitúcie alebo väzenia, alebo aspoň na ňu udrieť tak tvrdo, že prestane útočiť". Plán postupne popisuje: treba zohnať ženu, ktorá sa na ňu podobá; kúpiť kabát podobný tomu, ktorý nosí; zistiť aký má teraz účes; sledovať, kedy odchádza z domu. Akcia 1: počas pracovného dňa jej zatelefonovať a ubezpečiť sa, že je doma. Ak sa to potvrdí, z telefónnej búdky blízko jej domu zavolať na arabské veľvyslanectvo (volá dievča s podobným hlasom) a vyhrážať sa bombovým útokom. Akcia 2: Kúpiť časopis, ktorý P.C. číta, a zohnať leták meditačného klubu, ktorý navštevuje. Z oboch materiálov vystrihnúť slová, zložiť list vyhrážajúci sa bombovým útokom, a poslať ho na veľvyslanectvo. Akcia 3: V čase, keď je otvorená práčovňa, jeden člen si telefonicky dohodne stretnutie s P.C. v reštaurácii alebo bare. Jeho cieľom je opiť ju. Druhý člen ju sleduje a nahlási, ako je oblečená a ako má upravené vlasy. Dvojníčka sa rovnako oblečie a rovnako si upraví vlasy; dá si slnečné okuliare. Ide do práčovne a pýta sa, či je jej prádlo hotové; predstaví sa ako P.C. Keď jej pracovník povie, že tam nič nemá, začne naňho kričať, že je špinavý Arab, a že ho zabije, že mu pošle bombu, rovnako ako všetkým Arabom a aj prezidentovi. Potom zájde za roh a odvezie ju pripravené auto. Ďalší člen upozorní pracovníka, že to bola vážne šibnutá ženská, a že o tom treba informovať políciu. Potom zájde za roh a z búdky anonymne zavolá FBI, že počul v práčovni nejakú ženu kričať ako pošle prezidentovi bombu, a že pracovník to počul tiež.

Asi sa už nečudujete, že bývalí členovia veľa nerozprávajú, najmä ak sa sami zúčastňovali podobných akcií a vedia, ako to funguje. V roku 1977 scientologická cirkev naplánovala infiltráciu úradov americkej vlády, najmä daňového úradu. Cieľom bolo odpočúvanie a likvidácia dokumentov, aby sa odstránili všetky nepriaznivé informácie o scientologickej cirkvi a Hubbardovi osobne. FBI túto akciu odhalila a následne niekoľko niekoľko vysokopostavených scientológov skončilo za mrežami, vrátane Hubbardovej manželky. V roku 1991 časopis TIME uverejnil článok o scientológii. Cirkev päť rokov žalovala časopis; časopis síce súdny spor vyhral, ale mal pritom právne výdavky 7 miliónov USD. V roku 1978 bol Hubbard vo Francúzsku odsúdený na 4 roky väzenia a pokutu 35 000 frankov, ale ušiel im. V Nemecku je scientologická cirkev označená vládou za autoritársku antidemokratickú obchodnú organizáciu, a hoci môže naďalej fungovať, je pod kontrolou tajnej služby. Scientologická cirkev sa pomocou súdnych sporov snaží zlikvidovať z internetu kritické a informujúce materiály; žaluje za porušenie autorského práva, ochranných známok a obchodného tajomstva; v roku 2002 sa pokúsila sa donútiť firmu Google, aby pri vyhľadávaní nezobrazovala linky na stránky kritizujúce scientológiu. Google na to reagoval zasponzorovaním webovej stránky "Chilling Effects", na ktorej právnici bojujúci za slobodu slova analyzujú podobné žaloby a informujú žalované strany o ich právach. Pred scientológiou varuje aj ministerstvo vnútra ČRSlovenská informačná služba.

Medzi ďalšie znepokojujúce scientologické praktiky patrí odmietanie lekárskej pomoci; úplným tabu je psychológia. (Psychológovia a psychiatri podľa Hubbarda pomáhali vesmírnemu vládcovi Xenu pri jeho zločinoch. Scientológovia ďalej tvrdia, že psychiatria je zodpovedná za prvú a druhú svetovú vojnu, vojny v Bosne a Kosove, a útoky 9/11. V knihe a filme "Bojisko Zem" sa zlí mimozemšťania nazývajú Psychloni.) Ľudské emócie sa podľa Hubbarda merajú na "tónovej škále" označenej číslami od -40 do 40. Podľa Hubbarda by "žiadna osoba nižšie ako 2,0 na tónovej škále nemala mať, v žiadnej rozumnej spoločnosti, nijaké občianske práva". Ďalej: "Sú iba dve odpovede, ako zaobchádzať s ľuďmi nižšie ako 2,0 na tónovej škále, a ani jedna z nich nemá nič spoločné s diskutovaním s nimi alebo počúvaním, ako vysvetľujú svoje konanie. Prvá možnosť je posunúť ich na tónovej škále vyššie [...]. Druhá možnosť je zbaviť sa ich, ticho a bez smútku." Dodajme, že napríklad súcit má hodnotu 0,9. Ľudia kritizujúci scientológiu sú označení za "supresorov". Scientológovia sa od supresorov vo svojej rodine zvyknú "odpojiť", čiže prerušia s nimi akúkoľvek komunikáciu.


"The bridge", film o živote v scientologickej cirkvi

Aplikovaná scholastika je scientologická organizácia založená v roku 1972 na šírenie Hubbardovej "študijnej technológie". (Ak v materiáloch nejakej vzdelávacej organizácie nájdete slová "Hubbard" alebo "študijná technológia", narazili ste na scientológov.) Jednou z techník je napríklad vyhľadávanie "nepochopených slov" v slovníku, aby si žiak našiel jeho presný význam. To samo o sebe nie je zlé. Scientológia však tvrdí, že nepochopené slovo je jediným dôvodom, prečo je žiak z učiva zmätený alebo sa nechce učiť. Nepripúšťa sa teda možnosť chyby v samotnom učive. (Táto technika sa hojne využíva v scientologickej cirkvi. Ak sa členovi niečo nepozdáva v Hubbardových textoch, stačí ho obviniť, že nepochopil nejaké slovo a donútiť, aby si naštudoval zo slovníka definíciu každého slova... a takéto nápady ho zaručene prejdú.) Aplikovaná scholastika sa snaží prenikať do slovenských škôl, napríklad vo forme prípravného kurzu na maturity. Študijné centrum BASIC sa zase obracia na rodičov, ktorých deti majú problémy s čítaním a písaním; pri ich výuke využíva a propaguje Hubbardove technológie. LITE anglická škola uvádza na svojich weboch prepojenie na Aplikovanú scholastiku, a jej zakladateľ údajne používal v ČR dosť nezvyčajné postupy propagácie, zahŕňajúce detskú prácu. [informácia dodatočne upresnená, na základe výhrad v diskusii]

V celosvetovom meradle má scientologická cirkev svoj zlatý vek už za sebou. Pre jej úspešné fungovanie je dôležité, aby sa o nej nič konkrétne nevedelo. A to sa v dobe internetu napriek obrovskému úsiliu scientológov asi nedá dosiahnuť. No zatiaľ čo v angličtine je na internete mnoho textov opisujúcich fungovanie tohoto kultu, v slovenčine a češtine prevládajú skôr pozitívne informácie, ktoré si o sebe scientológovia napísali sami. Najviac chýbajú podrobné informácie o pôsobení scientológov na Slovensku... existujúce články sú často len spracovaním zahraničných zdrojov (rovnako ako väčšina tohoto článku). Takáto nevedomosť je nebezpečná; najmä preto, že väčšina Slovákov si pod pojmom "sekta" predstaví niečo ako Svedkov Jehovových -- čiže organizáciu, ktorú každý pozná, a ktorá sa svojím názvom a náboženským zameraním vôbec netají. Našiel som iba pár článkov, v ktorých sa spomínajú slovenské špecifiká, tu sú. Spomína sa v nich firmy Bussiness Success, U-man Slovakia, KISS... tá posledná sa uchádzala vo výberovom konaní o projekt Govnet zabezpečujúci komunikáciu štátnych orgánov. Až sa raz všetky tieto súvislosti objasnia, možno budeme veľmi prekvapení. Zatiaľ však nemám pocit, že by sa o túto tému médiá podrobne zaujímali...

Knihy o scientológii na webe:

Stránky informujúce o scientológii:

Trocha humoru:

O scientológii na blogu SME

Obrázky použité v článku: perex spracovaný podľa "flikr", cc-by 2.0; nemecké letáky od "Caesura" z Wikipédie, cc-by-sa 2.5; záber zo South Parku, z Wikipédie; záber z The Bridge, z Wikipédie.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?