Špongia 2011

Autor: Viliam Búr | 25.9.2011 o 21:00 | (upravené 25.9.2011 o 22:00) Karma článku: 7,28 | Prečítané:  2372x

Čoskoro začne šiesty ročník stredoškolskej súťaže v tvorbe počítačových hier. Súťažné tímy sa môžu prihlásiť do štvrtka 29.9.2011. (Nasledujú výsledky minulého ročníka.)

Ak poznáte šikovných stredoškolákov, ktorí si s počítačom naozaj rozumejú, prosím upozornite ich na každoročnú súťaž s názvom Špongia. Súťaže sa zúčastňujú tímy 1-6 súťažiacich; môžu byť aj z rôznych škôl. Ich úlohou je za 17 dní naprogramovať hru podľa zadania, ktoré sa každý rok mení.

Hru možno naprogramovať v ľubovoľnom programovacom jazyku; povolené sú aj rôzne nástroje na vytváranie hier. Vytvorené hry vyhodnotí porota, ktorá im pridelí body podľa kritérií ako nápad, grafika, hudba, celková atmosféra, technická kvalita, hrateľnosť. Niekoľko bodov udeľuje aj publikum počas prezentácie.

Ako sa prihlásiť? Čo najskôr! Na adresu „spongia@smnd.sk“ pošlite e-mail s nadpisom „Špongia prihláška“, v ktorom uvediete názov tímu, zoznam členov (meno, škola, trieda; kto je kapitán tímu), mailový a telefonický kontakt na kapitána, a programovací jazyk.

Súťaž je určená pre stredoškolákov, ale môžu sa prihlásiť aj šikovní žiaci základných škôl. Pokiaľ dokážete zostaviť fungujúci program, máte prakticky isté jedno z prvých desiatich miest!

kalendár termínov


Stručne spomeniem výsledky minulého ročníka. Do súťaže Špongia 2010 sa prihlásilo 16 súťažných tímov a 1 nesúťažný. Téma znela: „Veľká vlaková lúpež“.

Nesúťažný tím Meritokracia tvorili dvaja absolventi ŠpMNDaG, v minulosti úspešní účastníci Špongie, v danom čase už prváci na Fakulte matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského. Je to historicky prvý nesúťažný tím, ktorý odovzdal fungujúcu hru. ;-) Hra sa volá Augurus One a môžete si ju zahrať vo webovom prezerači. Použité technológie: HTML 5 a JavaScript.

Dva tímy asi nič neodovzdali, lebo výsledková listina končí štrnástym miestom. Na tom sa nachádza tím Džídžejejč inc. a hra „Bordel vo vlaku“. Tento tím sa zúčastnil prvýkrát, možno podcenili náročnosť súťaže. Tento rok majú ešte jednu šancu, keďže to boli tretiaci – piati tretiaci z Gymnázia Jura Hronca a tretiačka zo Strednej školy scénického výtvarníctva. Použitý jazyk: Delphi.

Trináste miesto získal tím No Comment a hra „Vlaky“. Tím tvorili traja terciáni zo ŠpMNDaG, ktorí sa súťaže súčastnili po prvýkrát, takže ešte majú nárok na päť pokusov.

Dvanáste miesto obsadil tím Marshmallows a ich hra „Marshmallows“. Tím tvorili traja študenti kvinty zo ŠpMNDaG; jeden sa minulý rok zúčastnil Špongie ako člen tímu Metal Militia, dvaja súťažili po prvýkrát. Použitý jazyk: JavaScript.

Na jedenástom mieste sa umiestnil tím 3MPSoft a hra Jesse James – The Great Train Robbery. Členovia tímu: traja tretiaci z Gymnázia Jura Hronca a jeden tretiak zo Strednej školy scénického výtvarníctva. (Zdá sa vám to nejaké povedomé?) Použitý jazyk: C#.

Desiate miesto patrí tímu Baltíci a hre „Vlak v bludisku“. Bol to historicky prvý slovenský mimobratislavský tím. Dvaja žiaci základnej školy: šiestak z Hlohovca a siedmak z Piešťan. Blahoželáme k peknému umiestneniu v konkurencii omnoho starších žiakov a dúfame, že budú inšpiráciou pre ďalšie tímy z celého Slovenska! Použitý nástroj: Baltík.

Deviate miesto získal tím Johnyho sedmička a hra „Chozé: Bandita Útočí“ (stiahnuť). Členovia tímu sú študentmi sexty a septimy (ako druháci a tretiaci SŠ) na Gymnáziu Grösslingová 18. Použitý jazyk: Delphi.

Ôsme miesto obsadil tím Bugy a ich hra „Bugy Game“. V tomto tíme sa stretli študenti troch rôznych ročníkov ŠpMNDaG, Evanjelického lýcea v Bratislave a École nationale de cirque. Zápis do zoznamu historických prvenstiev získavajú za... spoluprácu troch rôznych škôl. ;-) Medzinárodná účasť sme totiž už v Špongii mali v roku 2008.

Na siedmom mieste sa umestnil tím Nitidus Consto a hra „Train 1963“. Tím tvorili traja terciáni (ako siedmaci ZŠ) zo ŠpMNDaG. Zdá sa, že máme na škole silný ročník!

Šieste miesto patrí tímu Catsplosion a hre „Little Big Train Robbery“. Tento tím tvorí sólový hráč, oktaván z Gymnázia Grösslingová 18. Použitý jazyk: C++.

Piate miesto získal tím PWNED a hra „The Western Job“. Tím tvoria šiesti štvrtáci z Gymnáziu Jura Hronca. S rovnakým názvom sa niektorí zúčastnili aj minulého ročníka.

Štvrté miesto obsadil tím Baša a Šandina a ich hra „Vlaková lúpež“. Zloženie tímu: Baša a Šandina. ;-) Dve kvintánky zo ŠpMNDaG majú pred sebou ešte tri ročníky súťaže a zdá sa, že aj voľnú cestu k budúcemu víťazstvu – pretože takmer všetci účastníci, ktorí ich tento rok predbehli, sa nasledujúcich ročníkov tejto súťaže už nezúčastnia.

Na treťom mieste sa umiestnil tím Burning Marek a hra „Train Robbery Adventure In New-ada“ (stiahnuť). Tento tím bol mojím osobným tipom na víťaza, vzhľadom na to, že minulý rok skončili v Špongii na treťom mieste a pred nimi boli už len oktaváni, ktorí tento rok zo súťaže vypadli.

Druhé miesto patrí tímu Hadrónové kvarteto a hre „Trio“.

Prvé miesto získal tím Zeleninä a hra „Blowbob“. Víťazný tím prekvapivo tvoria štyria nováčikovia v tejto súťaži a jeden bývalý programátor z tímu PWNED (siedme miesto v minulom ročníku súťaže); všetci piati z Gymnázia Jura Hronca. Zo štyrmi z nich sa tento rok lúčime.


Keďže som v texte párkrát spomenul historické prvenstvá súťaže Špongia, dovolím si na záver stručne zrekapitulovať vývoj za päť rokov jej existencie.

2006: Prvý ročník súťaže, zatiaľ len pre študentov ŠpMNDaG. Súťažné tímy v počte od 1 do 6 súťažiacich. Najmladší účastníci: tercia (ako siedmaci ZŠ).

2007: Druhý ročník. Zúčastnili sa súťažiaci z ďalších bratislavských škôl (GJH, Grösslingová). Medziškolský tím (GJH + SOŠ polygrafická). Najmladší účastníci: sekunda (ako šiestaci ZŠ).

2008: Tretí ročník. Zahraniční súťažiaci a zároveň medzinárodný tím (G. Hubeného + Kanada). Najmladší účastníci: prima (ako piataci ZŠ) – neodovzdali hru.

2009: Štvrtý ročník. Niektorí študenti sa zúčastnili všetkých štyroch ročníkov od vzniku súťaže. Povolené nesúťažné tímy – jediný nesúťažný tím neodovzdal hru.

2010: Piaty ročník: Zúčastnili sa súťažiaci zo slovenských mimobratislavských škôl (ZŠ Koperníkova, Hlohovec; ZŠ Holubyho, Piešťany). Tím z troch škôl (ŠpMNDaG, Evanjelické lýceum, École nationale de cirque). Nesúťažný tím odovzdal hru. Víťazom súťaže je iná škola ako zakladateľ súťaže (GJH).

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?