Rozveď sa, papaj, užívaj si

Autor: Viliam Búr | 1.12.2010 o 9:00 | Karma článku: 16,72 | Prečítané:  15008x

Verte mi, moderná americká žena to vôbec nemá v živote jednoduché. O jej najnovších problémoch nás pravidelne informuje Hollywood.

Posledný dámsky hit s názvom „Sex and the City“, čiže „Sex v meste“ nás oboznámil s ťažkosťami života ženy, ktorá sa z fázy „žena potrebuje muža tak, ako ryba potrebuje bicykel“ postupne presunula do fázy „prečo sú všetci dobrí muži už zadaní?“ A tak, či už v seriáli alebo v celovečernom filme, sme mohli napäto sledovať osudy štyroch dravých šťúk dychtivo pátrajúcich na dne rybníka po niečom, čo má rám, dve kolesá, prednú vidlicu, riadidlá, sedadlo, pedále, a v lepšom prípade azda aj prehadzovačku. Nie všetko z toho sa nevyhnutne aj našlo, môžeme sa však utešovať slovami, že v cyklistických závodoch nie je dôležité zvíťaziť, ale zúčastniť sa.

A dá sa tu vôbec hovoriť o nejakom víťazstve?

Po svadbe sa do duše modernej americkej ženy začne vkrádať podivná prázdnota. Variť nevie, prať nevie, deti tiež ešte mať nechce, prekážali by jej totiž pri kariére. Chlastať po baroch a spávať s neznámymi mužmi, to už sa nepatrí, ale ten vlastný zase trávi kopec času v práci a ani doma už nie je taký zábavný ako kedysi. Dá sa takéto utrpenie vôbec vydržať?

Áno. Existuje liek na všetky problémy vydatej ženy, a ten liek sa nazýva rozvod. Dovoľte, aby sme vám predstavili najnovší recept z Hollywoodu s názvom „Eat Pray Love“, čiže „Jedz, modli sa, miluj“.

Krok číslo 1: Rozveď sa

Akonáhle si uvedomíte, že vo vašom vzťahu niečo nefunguje podľa vašich predstáv, treba to ihneď riešiť s odborníkom. Najlepším odborníkom bude jednoznačne jasnovidka alebo šaman. Za symbolický groš vám prezradia to, čo ste už dávno tušili – v živote vás čaká ešte mnoho úžasných vecí, ale až keď sa zbavíte toho trpáka po vašom boku, ktorý vás brzdí v tvorivom rozlete.

Neunáhlite sa. Dôkladne túto radu zvažujte. Pripomínajte si ju každý deň a meditujte nad jej významom. Čím dlhšie to budete robiť, tým pevnejšie bude vaše presvedčenie o jej správnosti. Každý deň sa nájde nejaká indícia, ktorá vás v tomto zámere podporí. A potom už viete, že sa nejdete rozvádzať z púheho rozmaru, ale je to vôľa všemocného osudu. Ak sa človek podriadi hlasu nebies, nikto nemá ani najmenšie právo vyčítať mu to.

Vhodnú náhradu najprv hľadajte vo svojom okolí. Začnite napríklad chodiť na divadelné predstavenia, a po nich flirtovať s atraktívnymi hercami. Po úspešnej nevere zistíte, že už vás pri vašom manželovi srdce nedrží. Najmä ak zohľadníte, že je menej duchovne založený ako váš nový amant, čiže nemá čas cvičiť jogu a chodiť na skupinové meditácie.

Vtedy je vhodný okamih navrhnúť rozvod. Snáď si váš budúci bývalý uvedomí, že ak bude robiť scénky, je trápny. Ak nie, jeho chyba. Vy mu však veľkodušne povedzte, že z celého srdca veríte, že si za vás nájde vhodnú náhradu. Ak ho ani tento argument nepresvedčí, je to obyčajné patriarchálne sexistické šovinistické prasa, ktoré vás považuje za svoj majetok a nezáleží mu na vašej slobode a sebarealizácii. Aká hanba, že sa ešte aj v dnešnej osvietenej dobe nájdu takíto neandertálci! Niet sa s ním ďalej o čom baviť; komunikujte už len cez svoju právničku.

Bohužiaľ, žena to v tejto spoločnosti nemá ľahké. Akonáhle začnete so svojím amantom žiť full-time, zrazu sa ukáže, že ani on nedokáže 24 hodín denne randiť; že aj on občas potrebuje pracovať, či nedajbože v noci spať. Chlapi sú skrátka otrasní. Všetci; bez výnimky.

Krok číslo 2: Papaj

Východiskom z tejto napohľad beznádejnej situácie je zbaliť si kufre a odcestovať do inej krajiny. Rozhodne neverte pesimistom, ktorí tvrdia, že nech odídete kamkoľvek, svoje ja si pritom vždy ponesiete so sebou!

Dôležitou súčasťou vášho nového života je papanie. Nová krajina – nová kuchyňa! Papať treba s chuťou a veľa. Dobre napapanej žene nedokáže odolať žiaden muž v okolí.

(Úprimne povedané, pri tejto časti filmu som bol trochu skeptický. Bojím sa, že autorku tohto spoločensky významného umeleckého diela s hlbokým duchovným posolstvom čoskoro začnú obťažovať súdne žaloby menej šťastných žien, ktoré sa pokúsili nasledovať rovnakú stratégiu, avšak na rozdiel od filmovej hrdinky -- pribrali. Nie každý dokáže pochopiť rozdiel medzi filmovou fikciou a realitou. Na druhej strane, pokiaľ by toto bol jediný negatívny dôsledok sledovania tohto filmu...)

Exotickí amanti sú v porovnaní s domácimi o čosi exotickejší, ale to nič nemení na tom, že sú to muži, a že vám bránia v osobnom rozvoji. Nie je dobré zvykať si ani na nich. Pozitívne je však na nich to, že keď ich láska dvíha kotvy a odchádza do ďalšej krajiny, nerobia z toho vedu.

Teraz už dozrel čas na duchovný rozvoj, čo v praxi znamená cestovať do Indie a v nejakom chráme tam drhnúť podlahu. Drhnutie podlahy je mimochodom veľmi zaujímavý fenomén. Keď to žena robí doma, symbolizuje to milióny rokov patriarchálneho útlaku. Rovnaká činnosť vykonávaná v Indii sa však stáva nástrojom duchovného osvietenia. Presný mechanizmus tohto javu sa vedcom dodnes nepodarilo objasniť.

V duchovných rozhovoroch sa môžete dozvedieť mnoho cool vecí. Napríklad, aká je to paráda pustiť z hlavy všetkých ľudí, ktorých ste kedy mali radi, pretože takto uvoľnený priestor vo vašej mysli vám umožní milovať celý vesmír. (Vždy som mal podozrenie, že láska k vesmíru sa príliš dobre neznáša so vzťahmi s konkrétnymi ľuďmi, ale netušil som, že mi toto podozrenie potvrdí takáto významná duchovná autorita. Z hĺbky srdca ďakujem a zapaľujem sviečku pri oltáriku.)

Krok číslo 3: Užívaj si

Keď ste sa už nasýtili, fyzicky aj duchovne, nastal čas ísť na Bali, kde sa o vás bude opäť zaujímať jeden chlap za druhým. Hrozné je, že potom budú chcieť, aby ste s nimi zostali. Oni sa snáď nikdy nepoučia! No ak vám v tejto chvíli najbližšia jasnovidka alebo šaman povedia, že už je to v poriadku (zrejme na pokyn zúfalého režiséra, ktorý vidí, že film sa naprosto vymyká spod kontroly a je najvyšší čas ho ukončiť), potom je to už naozaj v poriadku.

A keby nie... nuž čo... o pár rokov sa rozvediete znova. Život je fajn!


Namôjveru, tento film na mňa hlboko zapôsobil. A už vôbec si netrúfam odhadnúť, ako hlboko a inšpirujúco musel pôsobiť na ženy.

Domnievam sa, že aj mužom by prospel film podobného druhu. A tak rýchlo beriem pero a papier, a posielam projekt na Európsky Úrad Politickej Korektnosti, sekcia Sociálneho Inžinierstva, oddelenie Genderových Štúdií, aby mi poskytli grant vo výške jedného milióna euro na natočenie rovnako ladeného filmu pre mužov. Rovnoprávnosť musí byť!

Môj film má pracovný názov „Drink Fight F*ck“, čiže „Vypi si, pobi sa, pomiluj“. Stručný scenár: Hlavný hrdina zistí, že mu jeho manželka bráni v tvorivom rozlete, čo potvrdia aj chlapi v krčme. Najprv ju podvedie s atraktívnou baletkou, ale keď si aj tá naňho začne robiť nároky, rozvedie sa, zbalí kufre a zdrhne do Francúzska. Tam sa venuje koštovaniu vyberaných druhov vína a vyberaných slečien. (Nebudú chýbať detailné erotické scény!) Keď sa ich presýti, odíde do Japonska, vstúpi do zen-buddhistického kláštora a začne cvičiť bojové umenia. Jedného večera v náručí miestnej gejše dosiahne satori, a veľkodušne odpustí svojej starej, že mu neumožnila prežívať takýto plnohodnotný život už predtým (nasleduje spomienka na ich svadobnú noc). Potom odíde na Tahiti a zbalí tam sexi domorodku. Nasledujú titulky.

Dúfam, že sa toto moje umelecké dielo dočká rovnako pozitívnych ohlasov u divákov aj kritiky. Chlapi naň budú chodiť po tuctoch, privedú aj svoje priateľky či manželky, a na konci podotknú: „Vidíš, drahá? Tak toto je skutočný život... to je presne to, čo pri tebe nemám. Chápeš ty vôbec moje duchovné potreby, zlatko?“

Snáď by nám to tie baby nezazlievali...


Po zhliadnutí inšpirujúceho filmu si človek kladie mnohé otázky. V prípade filmov natočených podľa skutočného príbehu k bežným otázkam môžu pribudnúť otázky typu „Čo bolo potom?“ prípadne „Čo bolo inak?“

Romantický hrdina, s ktorým sa naša hlavná postava na konci usadila, má oproti tomu filmovému navyše asi dva krížiky a plešinku. Napriek tomu, je to fešák. Najprv sa nechceli vziať, ale neskôr sa predsa len vzali kvôli americkým vízam pre nového manžela. Rozhodli sa, že nebudú mať deti.

No dobre, už bolo dosť tej ohavnej egocentrickej ženskej! Možno by sme sa ešte na chvíľku mohli zamyslieť nad jej bývalým: Aký je to asi pocit, keď vaša bývalá zarobí milióny na tom, že pred celou planétou hrdo prezentuje, že vás podvádzala, opustila, a vyspala sa s chlapmi troch kontinentov, zatiaľ čo vás vo filme vykreslí ako úplného blba?

Povedal by som, že to zvládol chlapsky. Našiel si novú ženu, s ktorou dnes majú dve deti. Pôvodne plánoval napísať vlastnú verziu príbehu a tiež si na tom privyrobiť nejaký ten miliónik, ale keď ho vydavateľ údajne nahováral, aby príbeh ešte vylepšil a urobil ho šťavnatejším, rozhodol sa to zrušiť. Ku knihe a filmu svojej bývalej sa nevyjadruje.

Pripomína mi to porekadlo, že najlepšia odplata je žiť šťastne.


Poznámka: Vzhľadom na tému článku mi nebolo celkom jasné, či ho mám zaradiť do rubriky "Cestujeme", "Jedlo", "Médiá", "Rodina", alebo "Spoločnosť". Dúfam, že som ho zaradil správne; ak nie, prosím administrátorov o opravu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Cynická obluda

Svedomitá príprava

Objavili sa zvesti, že pokiaľ ide o testy, Slovensko by sa mohlo na jesennú vlnu pripravovať aj svedomitejšie.


Už ste čítali?