Drahá súdružka,

Autor: Viliam Búr | 25.11.2009 o 23:00 | Karma článku: 10,30 | Prečítané:  7246x

(reakcia na list, ktorý som ráno našiel v schránke napriek nápisu „prosím nevhadzovať reklamu“)

Milé dámy, vážení páni,
dovoľte mi, aby som Vám touto cestou podakovala za Vašu dôveru a hlasy, ktoré ste mi dali vo voľbách. Je pre mňa cťou, cítiť Vašu podporu a dodáva mi to nielen chuť do ďalšej prace, ale aj veľkú zodpovednosť.

nič z uvedeného nemám na svedomí. Zrejme ste mi tento list poslali omylom.

Vždy som sa snažila presadzovať v politike slušnosť a profesionalitu. O to viac ma mrzí, že aj župné voľby boli nástrojom na vulgárne útoky voči sociálnym demokratom a ich kandidátom.

Asi je v tomto liste omylov viac. Priznám sa, že vôbec netuším, o čom hovoríte. A keďže v liste ani nič konkrétne nespomínate, pohľadal som trochu na internete. Ale indícií ste mi naozaj poskytli veľmi málo.

Niekoľkokrát som si Váš list prečítal, hľadajúc pointu. Jediná pointa, ktorú som našiel, bola tá, že máme voliť Bajana a nemáme voliť Freša. Spomínaným kandidátom sociálnych demokratov je teda zrejme Vladimír Bajan. Ja som si to myslel už predtým, len viete... z jeho webovej stránky to príliš jasné nebolo. Ďakujem teda za vysvetlenie.

Ťažšie to bolo s hľadaním vulgárnych útokov. Nevedel som, či mám teraz do Googlu zadávať vulgarizmy, aby som sa dopátral k tomu, čo vo Vašom liste tajomne naznačujete. Dopátral som sa iba k nasledujúcim článkom:

Články sú to zaujímavé, ale k ich obsahu sa teraz vyjadrovať nebudem. Rozhodne by som to ale neoznačoval za „vulgárne“ útoky. Viete, čo je to vulgárnosť? To je napríklad keď si vypočujete Vášho koaličného partnera Jána Slotu. Napríklad: „Ty p... ! Okamžite pusť môjho šoféra! Kto si ty, načo si tu? Ako sa voláš, ty p...!?“ alebo „Vyj... Maďari, všetci ste tu Maďari sku...ní a všade budem rozširovať, že títo vtáci, čo sem chodia, sú maďarskí vtáci!“ alebo „Tá pani, to je zrúda... Kysucká nána, ktorej proste šibe.“ (podľa webovej stránky Wikicitáty). Ak niečo podobné niekto písal aj o Vašom kandidátovi, pridávam sa k Vašej kritike – je to naozaj nemiestne a ľudia s podobným spôsobom vyjadrovania by vo verejných funkciách nemali čo robiť. A ani by tam neboli, keby ich iní nevolili a nebrali ako partnerov do koalícií. Ale veď viete, vrana k vrane sadá...

Nie náhodou sa to najsilnejšie prejavilo práve u nás, v Bratislavskom kraji. Zatiaľ čo my, sociálni demokrati, sme Vám, voličom, ponúkali konkrétne riešenia, naši kolegovia s SDKÚ-DS a najmä ich kandidát na župana Pavol Frešo nás bezdôvodne arogantne urážali.

Na chvíľku som Vám skoro uveril... ;-)

Vadí mi to nielen ako žene, ale aj ako človeku, ktorý sa v politike voči svojim politickým oponentom správal vždy slušne a korektne, aj keď som s ich názormi nesúhlasila.

Nikdy by mi nenapadlo, že sa do duelu „Frešo verzus Bajan“ dá zamontovať aj ženská otázka. Klobúk dolu pred Vašou profesionalitou! Nepochybne každej žene musí vadiť, keď nejakí hulváti pred voľbami... ehm, čo to vlastne urobili? aha... keď nejakí hulváti pred voľbami (dámy, na chvíľku prosím prestaňte čítať, nasledujú veci nehodné vašich nežných očičiek) uverejnia informácie o nákupe a predaji pozemkov v Petržalke (už končím, prosím pomôžte vzkriesiť dámy, ktoré pri čítaní predchádzajúcich slov zamdleli). Takéto veci by nežné pohlavie čítať nemalo – skôr nejakú poéziu, dačo o prírode, o kvetinkách... a voliť len tak, buď na základe ženskej intuície alebo podľa dojímavého listu, ktorý pošle iná žena, vážne znepokojená necitlivosťou tých mrzkých chlapov v politike.

(Hm, ženy a politika – teraz trochu odbočím od témy, ale pripomenulo mi to českú operu „Zítra se bude...“ o komunistickom politickom procese s Miladou Horákovou. Niečo takéto by si mal ísť pozrieť každý slovenský volič, vždy pred voľbami. Aby sme nezabúdali. Nezabúdali na to, akí sú komunisti, keď sa dostanú k moci. Ich slová znejú naivným ľuďom sladko; ich činy sú ohavné. Vraždy, mučenie, krádeže, lži. Keď človek pochopí podstatu komunizmu, pokiaľ má v sebe trochu slušnosti, povie si – nikdy viac! Nikdy viac tým sviniam nedám šancu a urobím, čo bude v mojich silách, aby všetci skončili v kriminále. Toto si samozrejme vyžaduje určitý stupeň morálky; morálne nezrelý človek by si napríklad prečítal tento odstavec a našiel by v ňom iba jedinú pohoršujúcu vec – že sa nejaký bloger opovážil použiť vo svojom článku slovo „sviňa“. Ach, tá hrôza! Je to rôzne; niekoho pohoršujú slová, niekoho zase veci nimi označované. Ale to som už zabŕdol do filozofických úvah, ktoré s dnešnou témou nemajú nič spoločné. Asi na mňa lezie nostalgia z nedávneho výročia 17. 11. 1989. Dvadsať rokov a stále sú medzi nami a ešte majú aj tú drzosť moralizovať. Fuj... Nechajme však už túto tému na pokoji a vráťme sa k pôvodnému listu.)

Aj preto budem v druhom kole volieb opäť voliť súčasného župana Vladimíra Bajana. Je to slušný a korektný človek, ktorý si vážil nielen svojich spolupracovníkov, kolegyne a kolegov, ale rešpektoval aj svojich oponentov. Nepolepil síce celú Bratislavu svojimi plagátmi, ale sú za ním konkrétne výsledky.

Asi som si opäť niečo nevšimol, ale v tých častiach Bratislavy, kde sa bežne pohybujem, majú obaja kandidáti reklamy zhruba narovnako. Pre istotu som si to dnes všímal, nevidel som, že by niektorý z nich mal v tomto smere prevahu.

Ďakujem Vám, že ste si môj názor precitali a verím, že aj Vy svojim hlasom prispejete k podpore slušného človeka Vladimíra Bajana.

PhDr. Monika Flašíková-Beňová
europoslankyňa a poslankyňa BSK

Ako som spomínal už na začiatku, tento list ste mi poslali omylom. Môžete však samozrejme veriť, čomu len chcete a nepochybujem, že mnohí voliči zase uveria Vám. Taký už je život. Niekedy zvíťazí pravda, inokedy sa zase viac darí takzvanej sociálnej demokracii. Uvidíme, ako to dopadne tentokrát.

Ozaj, aby nedošlo k nedorozumeniu, to oslovenie na začiatku tohto článku nemá vyjadrovať nejaké sympatie ani nič podobné; je to len akási narážka na to, že niektorí politici vyjdú svojich voličov pomerne draho. Tak treba dávať pozor, aby sme ich nabudúce nevolili a prípadne trochu poučiť menej informovaných ľudí okolo nás, aby sa náhodou nestali obeťami nejakého demagóga.

Mgr. Viliam Búr

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Cynická obluda

Premenlivá hnusoba

Igor Matovič tvrdí, že do roztrhania tela bojuje s hnusobou a všetko podriaďuje snahe poraziť ju.


Už ste čítali?