Inkscape - vektorová grafika

Autor: Viliam Búr | 5.7.2008 o 9:00 | Karma článku: 10,94 | Prečítané:  13838x

Vektorové obrázky si zachovávajú kvalitu pri úpravách ako zväčšovanie a zmenšovanie; nie sú "kockaté" ani sa nerozmazávajú. Inkscape je slobodný program na kreslenie vektorových obrázkov. Pracuje s formátom SVG (škálovateľná vektorová grafika) a umožňuje export do rastrových formátov, napríklad PNG a JPEG.

Ak chceme na počítači spracovávať grafiku, existujú dva základné spôsoby. Rastrová grafika používa "maliarske plátno" zložené z daného počtu malých štvorčekov -- obrazových bodov. Ak je obrázok určený na počítačovú obrazovku, jeden bod obrazu zvyčajne zodpovedá jednému bodu obrazovky. Ak je obrázok určený na tlač, autor si určí požadovanú kvalitu tlače pomocou DPI ("dots per inch", čiže počet obrazových bodov na jeden palec), napríklad 100 DPI na farebnú tlač alebo 300 DPI na čiernobielu. Pri digitálnom fotoaparáte zase počet obrazových bodov zodpovedá technickým možnostiam a nastaveniam fotoaparátu.

Výhodou rastrovej grafiky je jej jednoduchosť. Jednou z nevýhod je nutnosť dopredu určiť počet obrazových bodov. Ak dáte málo, strácate tým z obrazu informáciu pod hranicou rozlíšenia; ak budete chcieť obrázok zväčšiť, bude "kockatý" alebo rozmazaný. Ak dáte veľa, bude obrázok zaberať v počítači veľa pamäte a bude sa pomalšie spracovávať.

malý obrázok malý obrázok, zväčšený bez interpolácie malý obrázok, zväčšený s kubickou interpoláciou veľký obrázok
Na prvom obrázku je červený kruh s hnedým okrajom v rozlíšení 15×15 bodov. Z pohľadu rastrovej grafiky to však nie je "kruh" ale iba "sústava farebných bodov". Ak tento obrázok zväčšíme na 150×150, dostaneme kockatý útvar na druhom obrázku. Na odstránenie kockatosti majú lepšie grafické editory vyhladzovacie algoritmy, príkladom je tretí obrázok. My však chceme to, čo je na štvrtom obrázku -- a pri vektorovej grafike by sme to aj dostali.

Vektorová grafika si nakreslené prvky pamätá ako geometrické útvary. Nakreslený kruh si teda môže zapamätať ako "kruh so stredom v bode X,Y a polomerom R, vyfarbený farbou F1, s okrajom hrúbky H a farby F2". Väčšinu z týchto čísel nepíšeme, ale zadávame pomocou myši. Takýto geometrický kruh môžeme zväčšiť aj stonásobne a stále bude okrúhly.

Výhodou vektorovej grafiky je, že sa nemusíme príliš starať o výsledné rozmery obrázku. Hodí sa na kreslené obrázky, nehodí sa na fotografie. Svet okolo nás sa zvyčajne neskladá z geometrických útvarov, hoci lepšie grafické editory si ich dokážu na fotografii "nájsť". Z technického hľadiska si musí autor programu premyslieť, aké geometrické útvary bude program podporovať a aké úpravy sa s nimi budú dať robiť. (Napríklad ak program pozná kruh, mal by poznať aj elipsu, pretože roztiahnutím kruhu vznikle elipsa; mal by vedieť urobiť aj kruhový a eliptický odsek a výsek.)

fotografia kolesa fotografia vektorizovaná na 3 farby fotografia vektorizovaná na 8 farieb
Na prvom obrázku je fotografia (zdroj: Wikipédia). Na druhom a treťom obrázku je táto fotografia automaticky prememená na vektorový obrázok s použitím 3 alebo 8 odtieňov šedej; linky odkazujú na súbory vo formáte SVG. (Použitý program vedel upravovať iba čiernobiele obrázky.)


Program Inkscape je určený na prácu s vektorovou grafikou. Môžete si ho zadarmo stiahnuť a nainštalovať na Windows, Mac, a Linux. Je preložený aj do slovenčiny. Obsahuje niekoľko návodov; tie už preložené väčšinou nie sú. Príklady obrázkov vo formáte SVG nájdete na webovej stránke Open Clip Art Library, ktorá je žiaľ dosť neprehľadná. Sústreďme sa však na to, čo s týmto programom môžeme nakresliť.

Pomocou nástroja "Obdĺžnik" môžeme kresliť obdĺžniky a štvorce, ktoré môžu mať zaoblené rohy. Pri každom geometrickom útvare si môžeme nastaviť farbu výplne, a farbu a hrúbku čiary.

zelený obdĺžnik žltý obdĺžnik so zaoblenými rohmi fialový obdĺžnik s nesymetricky zaoblenými rohmi
obdĺžnik bez zaoblenia, symetricky zaoblený, asymetricky zaoblený

Pomocou nástroja "Kruh" môžeme kresliť kruhy a elipsy, ale aj kruhové výseky a odseky. Všetky útvary možno vypĺňať nielen jednou farbou, ale aj lineárnym alebo radiálnym farebným prechodom, prípadne vzorkou.

žltý kruh lineárne vyfarbený kruh radiálne vyfarbený kruh kruhový výsek vyplnený vzorkou kruhový odsek vyplnený vzorkou
kruh vyplnený jednou farbou, lineárnym a radiálnym farebným prechodom; kruhový výsek a odsek vyplnené vzorkou

Pomocou nástroja "Mnohouholník" môžeme kresliť pravidelné mnohouholníky a hviezdy. Môžeme nastaviť počet uhlov a zaoblenie; pri hviezdach aj špicatosť.

sedemuholník sedemcípa hviezda sedemcípa hviezda, inak spojená nesymetrická sedemcípa hviezda zaoblená sedemcípa hviezda
sedemuholník; symetrická sedemcípa hviezda spojená dvoma rôznymi spôsobmi; asymetrická hviezda; zaoblená asymetrická hviezda

Tieto nástroje (a ešte niektoré ďalšie) sa hodia na vytváranie jednoduchých geometrických útvarov, ale na zložitejšiu grafiku to nestačí. Potrebujeme sa naučiť používať všeobecnejší útvar zvaný "cesta". Týmto útvarom dokážeme nahradiť všetky ostatné útvary (niekedy s drobnou nepresnosťou), a pomerne jednoducho sa s ním robia úpravy ako zväčšovanie, zmenšovanie, otáčanie, zošikmenie, ale aj zjednotenie, rozdiel, a prienik; výsledkom týchto operácií je totiž opäť cesta.

Cesta je oblasť ohraničená niekoľkými čiarami; rovnými alebo oblúkovými. Na oblúkové čiary sa používajú krivky tretieho stupňa. Z matematického hľadiska je krivka tretieho stupňa vyjadriteľná vzorcom, v ktorom sa vyskytujú nanajvýš tretie mocniny súradníc "x" a "y". Pre nás je však užitočnejšie vedieť, že takáto krivka je daná dvoma krajnými bodmi, a dvoma pomocnými bodmi. Pomocné body neležia na krivke, ale určujú, ktorým smerom krivka vychádza z krajného bodu a pod akým veľkým oblúkom sa ohýba.

rovné a oblúkové segmenty cesty
rôzne spôsoby spojenia dvoch bodov: rovná čiara, tupý oblúk, ostrý oblúk, asymetrický oblúk

Dve cesty vychádzajúce z jedného uzla na seba hladko nadväzujú, ak prvé pomocné body na oboch stranách od tohoto uzla ležia na jednej priamke. Ak neležia na jednej priamke, vzniká roh.

hladké a rohové uzly cesty
rôzne spôsoby napojenia dvoch čiar: roh medzi dvoma rovnými čiarami, hladko nadväzujúce oblúky, oblúk hladko nadväzujúci na rovnú čiaru, roh medzi dvoma oblúkmi

Pri kreslení môžeme postupovať napríklad takto: Najprv si obrázok približne načrtneme pomocou jednoduchých nástrojov (obdĺžnik, kruh, mnohouholník, kreslenie rukou, text,...). Vyberieme útvar, ktorý chceme upraviť, a použijeme položku "Cesta | Objekt na cestu" v menu programu. Tým sa pôvodný útvar premení na cestu, a ďalej ho môžeme upravovať ako cestu -- presúvať vrcholy a pomocné body.

sedemcípa hviezda upravený mnohouholník upravená cesta záverečný útvar
Nakreslíme si sedemcípu hviezdu. Premeníme ju na cestu a vymažeme niektoré vrcholy. Niektoré čiary zmeníme na oblúky. Výsledok vyfarbíme. Neviem síce, čo to je, ale je to pekné.

Ak Vás tento program zaujal, môžete si ho stiahnuť a začať experimentovať. Na internete nájdete ďalšie návody a inšpirácie. Zaujal ma napríklad návod na kreslenie postavičiek v štýle Pac-Man; tu je video ukazujúce pracovný postup:

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?